„Biologiczny sygnał” ryzyka samobójstwa odnaleziony we krwi

depresja1.jpg

Badacze odkryli szereg biomarkerów RNA we krwi, które mogą być wykorzystane do opracowywania testów do przewidywania ryzyka, że osoba popełni samobójstwo.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Molecular Psychiatry. Badacze analizowali dużą grupę pacjentów płci męskiej w czterech kohortowych badaniach przez okres 3 lat. Wszyscy pacjenci mieli zdiagnozowaną chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD).

Psychiatrzy i inni naukowcy z Indiana University School of Medicine przeprowadzili serię wywiadów z pacjentami.

Był jeden wywiad na początku badania, a później trzy następne wizyty, podczas, których pacjentom także pobierano krew (krew pobierano co trzy do sześciu miesięcy). Na każdej takiej wizycie pacjenci byli poddani ocenie psychiatrycznej, przy użyciu „Skali Depresji Hamiltona-17”.

Badacze analizowali krew uczestników, którzy zgłosili dramatyczne odejście od braku samobójczych myśli, na rzecz silnych myśli samobójczych.
Wyniki analizy pokazały istotne różnice genetyczne między pacjentami, którzy doświadczyli wysokich stanów myśli samobójczych i ludzi o niskich stanach myśli samobójczych.

‘Biomarker SAT1’
Naukowcy poinformowali, że odkryli, iż marker SAT1, obok szeregu innych, był silnym „biologicznym sygnałem” związanym z myślami samobójczymi.
Na poparcie swoich wniosków, naukowcy przeanalizowali próbki krwi z lokalnego urzędu koronera, pobrane od osób, które popełniły samobójstwo. Badanie próbek krwi pokazało, że niektóre poziomy tych samych markerów były podwyższone.

Następnie badacze analizowali wyniki badań krwi pochodzącej od dwóch innych grup ludzi. Okazało się, że wysokie stężenie tych specyficznych biomarkerów było związane z przyszłymi hospitalizacjami związanymi z samobójstwem, i hospitalizacjami, które miały miejsce przed badaniami krwi.

Dr Alexander Niculescu, profesor psychiatrii i neurologii medycznej przy Indiana University School of Medicine, powiedział:
”Samobójstwo jest wielkim problemem w psychiatrii. Jest dużym problemem w sferze cywilnej, jest dużym problemem w sferze wojskowej i nie ma jego obiektywnych markerów.
Są ludzie, którzy nie ujawniają, że mają myśli samobójcze, gdy ich o to pytasz, które następnie je popełniają i nie możesz nic na to poradzić. Potrzebujemy lepszych sposobów identyfikacji, interwencji i zapobiegania tym tragicznym przypadkom.”

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania