„Jedz więcej orzechów”, jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko raka i chorób układu krążenia

orzechy włoskie

Naukowcy z Hiszpanii przeprowadzili analizę żywienia PREMIDED u ponad 7 tys. osób w wieku od 55 do 90 lat. Uczestnicy biorący udział w badaniu zostali podzieleni na dwie grupy: grupę kontrolną z dieta niskotłuszczową oraz grupę z dietą śródziemnomorską wzbogaconą o dodatkowe orzechy i oliwę z oliwek. Badano wpływ diet na zapobieganie chorobom układu krążenia.

Analiza badania uczestników na diecie śródziemnomorskiej, w porównaniu do tych na diecie niskotłuszczowej wykazała, że ich ryzyko zgonu spowodowane chorobami układu krążenia jest o 39% mniejsze, a tych którzy spożywali orzechy włoskie jest niższe aż o 45%.

Wyniki wskazują na to, że ludzie spożywający więcej niż trzy porcje orzechów na tydzień (1porcja – ok. 28g) są w 55% mniej narażeni na zgon spowodowany chorobami układu krążenia i dotyczy ich 40% niższe ryzyko śmierci spowodowane rakiem.

Profesor Jordi Salas-Salvad z Uniwersytetu Rovira i Virgili powiedział:
Nie jest do końca jasne, w jaki dokładnie sposób orzechy mogą zapobiegać przedwczesnej śmierci, ani dlaczego orzech włoski powinien być lepszym wyborem niż inne orzechy. Orzechy włoskie mają szczególnie wysoką zawartość kwasu α-linolowego i fitochemikaliów, a także włókna i minerały, takie jak: wapń , magnez, potas, które mogą przyczyniać się do ich pozytywnego oddziaływania

Również inne badania sugerują orzechy włoskie jako niezbędny składnik zdrowej diety. Badania zaprezentowane na konwencji Amerykańskiego Narodowego Chemical Society wykazały, że orzechy włoskie są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy, zawierającym ich dwa razy tyle, co normalne orzechy.

Z innych badań wynika, że ludzie, którzy jedli orzechy mieli również niższy wskaźnik masy ciała, węższą talię i okazały się być bardziej aktywne fizycznie w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy lub rzadko jedli orzechy. Co ciekawe, byli również mniej skłonni do palenia papierosów.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania