80% oszczędności dzięki skutecznemu leczeniu astmy!

pluca(1).jpg

Na konferencji prasowej w Warszawie– zorganizowanej na rzecz corocznych obchodów Światowego Dnia Astmy (1 maja) lekarze informowali, ze inwestycja w poprawę skuteczności leczenia astmy może przyczynić się do obniżenia kosztów nawet o 80%.

Złe leczenie astmy, bądź nie leczenie jej w ogóle może upośledzać czynność układu oddechowego a także wpływać negatywnie na układ krążenia. Ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo – naczyniowych u osób chorych jest o 40% wyższe niż u osób zdrowych. Prof. Bolesław Samoliński, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) zaznacza również, że schorzenia alergiczne i astma zaczynają się najczęściej w młodym wieku.

Obecnie podstawą terapii astmy są inhalatory które dostarczają łagodzące procesy zapalne w oskrzelach glikokrtykosteroidy. Pacjenci jednak szybko je odstawiają, przez wzgląd na strach przed stosowaniem sterydów, lub nieprawidłowo korzystają z inhalatora, przez co terapia jest mniej skuteczna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby „doedukowanie” chorych, na co jednak lekarze nie mają czasu.

Niekontrolowana astma powoduje zaostrzenia, które wymagają często hospitalizacji. Koszt jednej hospitalizacji to koszt miesięcznej terapii.

Profesor Samoliński uważa, ze koszty te mogłyby być znacznie niższe dzięki inwestycji w narodowy program mający na celu poprawę skuteczności leczenia astmy. Podobny program wprowadzono w Finlandii w latach 1994 – 2004, co przyczyniło się do znacznej redukcji hospitalizacji a tym samym koszty jej leczenia. Według profesora taka inwestycja może obniżyć koszty leczenia nawet o 80%.

Źródło: Rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania