Aktywność mózgu może tłumaczyć, dlaczego niektórym palaczom trudniej rzucić

palenie_d.jpg

Jeśli chodzi o rzucenie palenia, niektórzy ludzie odkrywają, że jest im łatwiej niż innym. Teraz, nowe badania z Pennsylvania State University, opublikowane niedawno w czasopiśmie Cognitive, Affective and Behavioral Neuroscienc mogą wyjaśnić, dlaczego.

Zespół badawczy, w tym Stephen J. Wilson, asystent profesora psychologii na Penn State stwierdził, że aktywność mózgu w obszarze nagrody - zwanej prążkowiem (łac. striatum) - może być czynnikiem predykcyjnym* tego, na ile prawdopodobne jest, aby palacz wyszedł z nałogu.

Począwszy od 2012 roku, około 18,1% Amerykanów w wieku 18 lat lub powyżej paliło papierosy - obserwuje się redukcję z 2005 roku, kiedy to 20,9% dorosłych Amerykanów było palaczami.

Taki spadek liczby palaczy częściowo został przypisany metodom wspomagającym proces rzucenia palenia, takim jak nikotynowa terapia zastępcza- podawanie nikotyny organizmowi za pomocą środków innych niż tytoń. Terapia ta może obejmować plastry nikotynowe, gumy, aerozole do nosa i tabletki do ssania.

Jednakże, dla niektórych ludzi rzucenie palenia jest łatwiejszym zadaniem. Raport z 2011 roku z US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pokazał, że z 52,4% dorosłych palaczy, którzy twierdzili, że próbowali rzucić palenie w ostatnim roku, tylko 6,2% udało się to zrobić.

W eksperymencie, który miał pozwolić ustalić, dlaczego niektórym osobom palącym jest tak ciężko zerwać z nałogiem, uczestniczyło 44 palaczy.

Wszyscy uczestnicy znajdowali się w przedziale wiekowym 18-45 lat i zadeklarowali wypalanie minimum 10 papierosów dziennie przez ostatni rok. Badanych poproszono o powstrzymanie się od palenia po przez wykorzystanie produktów zawierających nikotynę, na 12 godzin przed rozpoczęciem eksperymentu.

Naukowcy wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) do zbadania aktywności w prążkowiu mózgu, po tym jak uczestnicy zakończyli grę polegającą na odgadywaniu kart, która dawała im szansę na wygranie pieniędzy. Według Wilsona, prążkowie jest "obszarem mózgu, który jest ważny dla motywacji i działań skierowanych na cel- funkcji istotnych dla nałogu".

Wszystkim uczestnikom powiedziano, że muszą poczekać około 2 godzin- do momentu aż skończy się eksperyment- na zapalenie papierosa. Jednak w trakcie eksperymentu, połowie z nich powiedziano, że zaistniała pomyłka, która spowodowała, że mogą zapalić papierosa podczas 50-minutowej przerwy, która będzie miała miejsce w najbliższych 16-stu minutach.

Gdy nadszedł czas przerwy na papierosa, tym samym uczestnikom powiedziano, że za każde 5 minut, przez które powstrzymają się od palenia, będą otrzymywać 1$. Ogólnie rzecz biorąc, mieli możliwość zarobienia 10 dolarów.

Badacze poinformowali, że palacze, którzy nie byli w stanie powstrzymać się od palenia w odpowiedzi na ofertę nagrody pieniężnej, podczas przerwy, wykazali słabszą aktywność w prążkowiu w odpowiedzi na nagrody pieniężne, podczas gry w zgadywanie kart.

Wilson mówi "Wierzymy, że nasze odkrycia mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórym palaczom tak trudno rzucić palenie" oraz dodaje "Mianowicie, potencjalnym źródłem wzmocnienia dla osób chcących rzucić palenie- dla przykładu, perspektywa zaoszczędzenia pieniędzy lub poprawy zdrowia- mogą posiadać mniejszą wartość dla niektórych osób, a zatem mają mniejszy wpływ na ich zachowanie."

*Czynnik predykcyjny — czynnik, którego obecność jest związana z prawdopodobieństwem uzyskania korzyści (najczęściej — obiektywna odpowiedź) na leczenie.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania