Ashwagandha - poznaj moc medycyny ajurwedyjskiej

Medytacja - zdjęcie partnera

Ashwagandha to odmiana indyjskiego żeń-szenia, którego bogactwo koncentruje się w owocach oraz korzeniu. Medycyna wykorzystuje tę niezwykła roślinę do leczenia między innymi reumatyzmu oraz w terapii leczenia bezpłodności u mężczyzn. Ashwagandha pomaga także w przypadku chorób skórnych oraz obniżonej odporności organizmu, uznawana jest także jako skuteczny stabilizator nastroju.

Ashwagandha - alternatywne nazewnictwo i pochodzenie 

Nazywana jest Witanią ospałą, ale występuje także pod nazwą sanskrycką Ashwagandha, czy Indian ginsens. Co więcej można ją kupić także jako Winter cherry, Samm al Ferakh lub Kanaje Hindi. Ashwagandha rośnie w formie zielonego krzewu przede wszystkim w strefie subtropikalnej, ale z powodzeniem uprawiana jest też w klimacie umiarkowanym. Pochodzi z Indii, gdzie występuje najwięcej upraw. Można ją spotkać także na terenach Pakistanu, Afganistanu, Iranu, Sri Lanki oraz Bangladeszu. Cechy charakterystyczne tego krzewu to zielone kwiaty oraz owoce w kolorze soczystej czerwieni. 

Ashwagandha- niezwykłe właściwości i zastosowanie 

Związki zawarte w tej roślinie nazywamy witanolidami - to substancje aktywne, których właściwości antynowotworowe oraz przeciwbakteryjne wykorzystywane są do produkcji leków. 

  • Witanolidy hamują podział komórek w procesie mitozy, co przekłada się na działanie antymiotycznie. Co to oznacza? Skutecznie i szybko potrafią obniżyć ciśnienie krwi i wykazują działanie odtruwające. 

  • Ashwagandha nazywana jest też stabilizatorem nastroju ze względu na swoje właściwości przeciwstresowe i antydepresyjne. 

  • I to nie wszystko- związki, które występują w składzie tej rośliny wspierają pamięć, dlatego Ashwagandhę wykorzystuje się także przy leczeniu  Alzheimera. 

  • W korzeniu tego krzewu występuje duża ilość fitosteroli, alkaloidów, fenolokwasów oraz kumaryny. Duża ilość żelaza przekłada się na namnażanie białych krwinek w organizmie. 

  • Ashwaganda poprawia też jakość nasienia w przypadku zbyt małej ilości oraz tak zwanych “leniwych plemników”. 

  • Wykazuje także właściwości, które wspierają proces odchudzania i zwiększają wydajność organizmu podczas treningu. 

Ashwagandha - dawkowanie i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? 

Ashwagandhę można bezpiecznie stosować nawet przez dłuższy czas. W sposób ciągły warto przyjmować ją przez okres od 6 do 8 tygodni. Następnie powinna nastąpić miesięczna przerwa, która zapobiega przyzwyczajeniu organizmu. Za najlepszy czas na przyjmowanie i przyswajanie preparatów oraz suplementów z Ashwagandhą uznaje się okres bezpośrednio po posiłku. Zanim zaobserwujemy pierwsze efekty, należy uzbroić się w cierpliwość, pozytywny wpływ tej rośliny objawi się dopiero po około 2 miesiącach. 

Ashwagandha - przeciwwskazania, kto powinien jej unikać? 

Jak w przypadku większości leków oraz suplementów Ashwagandhę nie mogą stosować kobiety w ciąży. Wyższe dawki mogą spowodować poronienie. Nie ma badań, które potwierdziłyby możliwość stosowania wyciągów z tej rośliny u kobiet karmiących oraz dzieci. W tych dwóch przypadkach także, lepiej jest nie ryzykować. Konsultacja lekarska będzie niezbędna także w przypadku osób z chorą tarczycą oraz wrzodami żołądka. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania