Aspiryna przeciw nowotworowi jelita grubego

Aspiryna dziś jest jednym z najpopularniejszych i powszechnie używanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jej ubocznym efektem jest rozrzedzenie krwi. Ten efekt uboczy znalazł zastosowanie w zapobieganiu. Lecz dodatkowym zastosowaniem jej jest to iż zmniejsza ten lek ryzyko wystąpienia jelita grubego, jednak czy zyski płynące ze stosowania aspiryny są większe niż jego wady?

Aspiryna czyli kwas acetylosalicylowy jest jednym z przełomowych odkryć medycyny. Do dnia dzisiejszego jest jednym z najpowszechniej używanych leków na ból i gorączkę. Jak już było wspomniane jego efektem ubocznym jest rozrzedzenie krwi. Mimo to ten efekt został wykorzystany przy zapobieganiu zakrzepom i zawałom u osób z miażdżycą. Kolejnym niedawno odkrytym jej zastosowaniem jest zmniejszanie wystąpienia ryzyka nowotworu odbytu i jelita grubego. Aspiryna bowiem hamuje działanie enzymu COX-2, który sprzyja namnażaniu komórek nowotworowych. Jednak mimo tych plusów kwas acetylosalicylowy posiada szereg minusów swojego działania, które nam szkodzą. Efekty uboczne leku mogą zwiększać ryzyko śmierci gdyż jej zażywanie zwiększa ryzyko krwotoków. Ze względu na to nie jest on polecany do zażywania w celu zapobiegania nowotworom. Wykładowca neurologii klinicznej na Oksfordzie Peter Rothwell sprawdził stosowanie mniejszych, bardziej bezpiecznych dawek aspiryny, aby się dowiedzieć czy jej stosowani będzie miało skutek również zapobiegawczy.

Przeprowadzenie tych badań od samego początku wymagałoby masy czasu, dlatego więc skorzystano z gotowych danych, z masowych studiów nad skutkami zażywania aspiryny, które były przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Szwecji w latach 80-tych i 90-tych. Średni czas przeprowadzanego testu wynosił 6 lat. Ochotnicy przyjmowali różne dawki aspiryny – od minimalnych do znacznie przekraczających typową dawkę. Wytypowane zostało 15 tys osób których sta zdrowotny można było zweryfikować po 18 latach od zakończenia badań, a około 400 z nich zachorowało na raka odbytu lub jelita grubego. Po porównaniu danych obydwu badań, wywnioskowano iż niewielkie dawki aspiryny przyjmowane regularnie, mogą wywołać dodani efekt zapobiegający nowotworzenia. Ostatecznym wynikiem było iż ryzyko zachorowania zmniejszyło się o 24% a zgonu spowodowanego nowotworem o 35%. Rezultat jest bardzo obiecujący ze względu na zagrożenie jakie sprawia ten nowotwór i częstość jego występowania. Mimo to naukowcy ostrzegają przed nadmiernym entuzjazmem.
Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania