Bezpieczny test na skuteczność leku na nowotwór

getimage.jpg

Leczenie choroby nowotworowej jest jedna z najtrudniejszych terapii przeprowadzanych w medycynie, gdyż guz często nie zawsze reaguje na leki. Dodatkowo każdy organizm zawsze trochę inaczej może reagować na stosowną terapie i zażywane w niej leki. Ważna jest dlatego trafna ocena skuteczności leku na danego pacjenta zwłaszcza przy terapiach długoterminowych.

Badacze z Centrum Medycznego Erazmusa w Rotterdamie znaleźli sposób na testowanie reakcji na substancje zwana tamoksifenem, która jest stosowana w terapii nowotworu sutka. A sposobem testowania jest tylko podanie pacjentce syropu na kaszel. Len – tamoksifen – jest lekiem o działaniu antyestrogenowym, wiąże się z receptorami estrogenowymi wewnątrz komórek guza, a w ten sposób zostaje zahamowany produkcja czynników wzrostu guza. Dodatkowo prowadzi to do zaburzenia tworzenia odpowiednich receptorów progestreonowych, a to daje efekt ograniczenia podziałów komórkowych. Jednak nie u każdej kobiety terapia jest skuteczna, gdyż skuteczne działanie leku zależne jest od poprawnego jego metabolizowania. Niektóre pacjentki a dokładnie ich organizmy nie zbyt borze sobie z tym radzą, co znacznie obniża pożądane rezultaty terapii. Jak do tej pory brak było odpowiedniej metody sprawdzenia skuteczności leku. Natomiast ostatni projekt badawczy prowadzony przez Anne-Joy de Graan zajmujący się tym problemem, ustalił odpowiednią metodę. Otóż dowiedli oni iż w sprawdzaniu działania leku pomóc może syrop na kaszel – dekstrometorfan, będący metabolizowany w taki sam sposób co lek na raka, lecz w porównaniu do tego drugiego jest nie szkodliwy. Testy przeprowadzane były w prosty sposób otóż, pacjentki na 2h, przez otrzymaniem leku na nowotwór otrzymywały specjalnie odmierzoną małą dawkę drugiego leku. Później pobierana byłą od nich krew i sprawdzany w ten sposób był metabolizm leku, czy przebiega on prawidłowo.

Dane które zostały zebrane przez naukowców pozwoliły im na stworzenie modelu, który pozwala na podstawie ilości dekstrometorfanu na dokładne wyliczenie poziomu metabolitów tamoksifenu. W następnych badaniach będzie uwzględniana większa grupa pacjentów dla uogólnienia wyników przeprowadzonego testu.
Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania