Co piąty młody dorosły ma nadciśnienie tętnicze.

heart.jpg

Nadciśnienie tętnicze jest głównie uważane za chorobę która dotyczy osób w starszych i w średnim wieku. Jednak to stwierdzenie jest już mitem. Na to schorzenie cierpi co piąty młody Amerykanin w wieku od 24 do 32 lat – tak pokazuj badania zawarte w najnowszym „Epidemiology”.

Jeszcze nie tak dawno raport National Health and Nutrition Examination Survey sugerował iż wśród tej grupy osób nadciśnienie tętnicze należy do rzadkich schorzeń i występuje ono jedynie u 4 % 20-latków. Niestety zaprzeczają temu stwierdzeniu nowe badania naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill. Zostały one przeprowadzone na 14 tysiącach osób które uczestniczyły w wieloletnich obserwacjach w ramach National Longitudinal Study of Adolescent Heath. Badania pokazują iż nadciśnienie jakie jest określane wyższym ciśnienie tętniczym niż 140/90 mm Hg posiada 19% osób w wieku od 24-32 lat. Autorzy badań uznają to za bardzo niepokojące i nie nastrajające optymistycznie zjawisko. Nadciśnienie może być źródłem choroby wieńcowej. Niewydolności serca, czy też udaru mózgu i niewydolności nerek, a te choroby mogą zacząć już rozwijać się w młodym wieku. Niestety wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego iż ich ciśnienie jest za wysokie. Zdaniem amerykańskich kardiologów wzrost zachorowań na nadciśnienie u młodych dorosłych spowodowuje iż wcześniej niż ich rodzice będą zapadali na choroby serca i cukrzycę i ich zdaniem ratunkiem może okazać się przesterowanie organizmów na zdrowy tryb życia. Zdrowy odżywienie się i ćwiczenia mogą nie tylko uchronić przed nadciśnienie lecz i przed innymi schorzeniami gdyż według statystyk na otyłość lub nadwagę sprzyjającą nadciśnieniu cierpi aż 30% młodych osób.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca aby w regularny sposób sprawdzać i monitorować swoje ciśnienie tętnicze. Jak pokazują najnowsze badania to zalecenie również dotyczy polskich dwudziestolatków.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania