Co w twarzy mężczyzny sprawia, że jest męski?

ID-10045888.jpg

Delikatne, kobiece rysy twarzy są interpretowane przez mężczyzn jako będące kobiecymi, podczas gdy mocniejsze rysy są traktowane jako bardziej męskie? Nie musi tak być - według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w St Andrews w Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że mężczyźni są postrzegani jako bardziej męscy jeśli wydają się być po prostu wyżsi i bardziej ciężcy.

"Męskość ma potężny wpływ na atrakcyjność i szereg innych atrybutów, takich jak przywództwo i zaufanie", mówi główna autorka Iris Holzleitner, doktorantka na Uniwersytecie St Andrews Perception Laboratory.

"Ważne jest, aby zrozumieć fizyczną podstawę percepcji i pochodzenia męskich stereotypów", kontynuuje. "Tutaj, pokazaliśmy, że odbiór męskości twarzy ma kilka różnych podstaw fizycznych."

Poprzednie badania zbadały, czy męskość może być mierzona jako średnia różnica pomiędzy kształtem twarzy mężczyzn i kobiet. Jednak damska percepcja męskości okazała się być niezgodna z tą średnią.

W swoim badaniu - opublikowanym w czasopiśmie Perception - zespół z St. Andrews wykorzystał skany 3D twarzy mężczyzn i kobiet, aby zbadać jakie cechy są postrzegane jako męskie.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania