Coraz więcej astmatyków

Specjaliści z dziedziny alergologii i pulmonologii ostrzegają o wzrastającej liczbie astmatyków. Powodem zjawiska jest zbyt późne rozpoznawanie alergii, w tym alergii sezonowych. Jesienny okres jest okresem gdzie wiele osób samodzielnie leczy się z kataru, kaszlu i duszności, w założeniu że jest to zwykłe przeziębienie.

Natomiast alergie są rozpoznawane późno, a nie leczone często przekształcają się z wiekiem w astmę. Częstotliwość występowania astmy jest już w tym momencie tak duża iż zajmuje jedno z pierwszych miejsc najpowszechniejszych schorzeń na świecie. Specjaliści zaznaczają iż liczba osób chorych na astmę rośnie w tempie zastraszającym. Obecnie już około 30% dzieci i nawet 50% dorosłych doskwierają problemy alergiczne. Z szacowań wynika iż na pełnoobjawową astmę choruje około 5 mln osób w kraj a aż połowa nie ma o tym pojęcia. Niestety diagnozowanie alergii jest bardzo trudne. Katar, zatkany nos, kaszel czy ciężkość oddychania są zarówno objawami alergii jak i jesiennych przeziębień, dlatego tak mało osób podejmuje kroki prowadzące do konsultacji z lekarzem. Często jednak objawy te nie są objawami przewiania lecz wyraźnym znakiem wskazującym na choroby alergiczne.

Jeżeli alergie byłyby wcześniej rozpoznawane, problem nie był by tak poważny i dzięki temu leczenie można by jeszcze skuteczniej leczyć. Dobrze kontrolowana alergia, nie sprawia problemów w życiu codziennym, pracy a nawet rozrywkach. Kiedy jednak pierwsze objawy alergii zostaną zignorowane, może ona w miarę czasu przekształcać w groźną astmę. Jeżeli to już nastąpi, oczywiście leczeniu również jest skuteczne, lecz jest to już stan o wiele poważniejszy i często wpływa na codzienne funkcjonowanie. Lekarze mówią, aby nie bagatelizować powracającego kataru czy kaszlu nawet jeżeli występuje on w porze jesiennej . Najlepszym sposobem na zapobieganie jest konsultacja z lekarzem rodzinnym a jeżeli zajdzie potrzeba to z alergologiem.
Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania