Na czym polega kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Zestaw pierwszej pomocy - zdjęcie partnera
Umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy nie powinny być domeną jedynie ratowników medycznych i lekarzy. Należy mieć przecież świadomość tego, że wypadek może zdarzyć się wszędzie, a szybka reakcja i podjęcie działań związanych z ratowaniem zdrowia i życia są kluczowe dla stanu osoby poszkodowanej. Na szczęście z roku na rok popularność szkoleń KPP rośnie i coraz więcej osób może się pochwalić tytułem „Ratownika”. Na czym polega kwalifikowana pierwsza pomoc? Jak wygląda taki kurs?

Kurs KPP – jak wybrać najlepsze szkolenie?

Kursy KPP są w Polsce coraz bardziej popularne, a to przekłada się na ilość firm i instytucji, które zajmują się organizowaniem tego typu szkoleń. Zgonie z prawem powinien on trwać 66 godzin i tylko szkolenie takiej długość gwarantuje odpowiednią jakość. Przykładem firmy organizującej takie kursy, może być Centrum Ratownictwa, które regularnie organizuje kurs KPP w największych polskich miastach: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp. Jeden kurs trwa 66 godzin i jest zakończony egzaminem. Zanim jednak dokładnie omówimy uprawnienia związane ze zdaniem egzaminu, sprawdźmy, co to jest kwalifikowana pierwsza pomoc.

Co to jest kwalifikowana pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc dzieli się na trzy typy. Pierwszą z nich jest pomoc udzielana przez zwykłego przechodnia, który nie ma żadnego wykształcenia medycznego. Kwalifikowana pierwsza pomoc sytuuje się między pierwszym typem a ostatnim, czyli pomocą udzielaną przez ratownika medycznego, lekarza czy pielęgniarkę. Kwalifikowana pierwsza pomoc pozwala zdobyć tytuł „Ratownika”, czyli najwyższe możliwe uprawnienie dla osoby, która nie posiada wykształcenia medycznego.

Kto prowadzi szkolenie?

Szkolenie z pierwszej pomocy prowadzone jest przez osoby, które w swojej codziennej pracy mają do czynienia z sytuacjami zagrażającymi ludzkiemu zdrowiu i życiu. Swoją wiedzą dzielą się więc specjaliści z zakresu medycyny, ratownictwa medycznego oraz psychologii. Lekarze, ratownicy medyczni oraz psycholodzy przekazują swoją wiedzę w sposób rzetelny i zrozumiały dla każdego kursanta, a to przekłada się na pozytywne wyniki z egzaminu końcowego.

Jak długo trwa kurs?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, szkolenie z KPP trwa 66 godzin i podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia praktyczne to aż 41 godzin, podczas których kursanci mogą przećwiczyć nowo zdobyte umiejętności i sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.

Czego można się nauczyć na kursie?

Osoby biorące udział w szkoleniu na początku zostają zaznajomieni z podstawami prawnymi związanymi z organizacją ratownictwa medycznego. Następnie zostają omówione zagadnienia powiązane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia oraz zapewnieniem bezpieczeństwa sobie i osobie poszkodowanej. Kursanci poznają także najważniejsze urządzenia ratujące ludzkie zdrowie i życie. Uczą się nie tylko zasad ich użytkowania, ale też różnego rodzaju metod stosowania oraz dezynfekcji sprzętu. Oczywiście najwięcej czasu na kursie KPP poświęca się osobie poszkodowanej. Omówione są zagadnienia związane z anatomią i fizjologią człowieka, urazami, które mogą go spotkać oraz chorobami i ich symptomami. Kursanci dowiadują się także, jak postępować w przypadku stanów nagłych, jak utrata przytomności, drgawki czy wstrząsy.

Jaka jest cena szkolenia z pierwszej pomocy?

Podstawowy kurs KPP to koszt 950 zł. Cena obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczno-praktyczne, ale też materiały szkoleniowe, prezentacje wykorzystywane na kursie oraz możliwość logowania się do Strefy Klienta dostępnej na stronie Centrum Ratownictwa.

Kurs KPP – do czego uprawnia?

Każde szkolenie KPP jest zakończone egzaminem, a pozytywny wynik z testu oznacza otrzymanie tytułu „Ratownika”. Określa to Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania