Czy kawa może chronić nasz wzrok?

Kawa - freerangestock.com

Ostatnimi czasy, kawa została powiązana z szeregiem korzyści zdrowotnych. W ostatnim miesiącu Medical News Today pisało o badaniach, które sugerują, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Teraz, naukowcy w nowym badaniu stwierdzają, że picie kawy może chronić oczy przed pogorszeniem się wzroku, a nawet ślepotą.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella w mieście Ithaca (Nowy Jork) niedawno opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Wszyscy wiemy, że głównym składnikiem kawy jest kofeina- stymulant, który daje nam zastrzyk energii. Jednak według zespołu badawczego, włączając starszego autora Chang Y. Lee, zielone ziarna kawy (surowa kawa) zawierają tylko 1% kofeiny.

Jednakże każde surowe ziarno kawy zawiera ok. 7-9% kwasu chlorogenowego (CGA), który jest przeciwutleniaczem mającym związek z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak utrata masy ciała i obniżenie ciśnienia krwi.

Wcześniejsze badania wskazują również, że CGA może być potężnym neuroprotektantem, oraz odnotowano duże zainteresowanie identyfikowaniem związków neuroprotekcyjnych, które blokują hipoksję (niedotlenienie)- pozbawienie tlenu w części ciała.

Siatkówka- cienka warstwa na tylnej części oka, która jest wykonana z komórek światłoczułych i innych komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za odbieranie i porządkowanie danych wizualnych- jest podatna na niedotlenienie.

"Siatkówka jest jedną z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek w organizmie, która zużywa tlen szybciej niż inne tkanki, włącznie z mózgiem" wyjaśniają badacze.

"W związku z tym, jest podatna na wiele chorób powodowanych przez stres oksydacyjny, w tym, związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatie cukrzycową i jaskrę- wszystko, co może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku."

Badacze chcieli zobaczyć, czy kawa, szczególnie CGA, może zapobiec niedotlenieniu i ogólnej degeneracji siatkówki oka u myszy.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania