Czy można chodzić o jednej kuli ortopedycznej?

Kula łokciowa - zdjęcie partnera

Dobór odpowiednich akcesoriów pourazowych lub rehabilitacyjnych to trudne wyzwanie. Wielu ludziom ciężko jest zaakceptować potrzebę korzystania z kul ortopedycznych. Efektem jest chęć korzystania z tylko jednej kuli, zamiast dwóch. Czy to akceptowalna praktyka?

Nauka chodzenia o kulach

Większość lekarzy odradza korzystanie z tylko jednej kuli ortopedycznej ludziom będącym po urazach lub przechodzącym rehabilitację. Skutkiem nieprawidłowego podpierania ciała z użyciem jednej kuli może być niewłaściwe napinanie mięśni podczas chodzenia lub krzywienie kręgosłupa. W dłuższej perspektywie może przełożyć się to na wady postawy lub ból, uniemożliwiający kontynuację zabiegów i ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zalecenia lekarzy mają swoje istotne podstawy, warto jednak zaznaczyć, że prawidłowe użytkowanie tylko jednej kuli nie jest niemożliwe. Rozwiązanie to jest odradzane głównie ze względu na fakt, że większość osób nie jest przygotowana do chodzenia w ten sposób. Wymaga ono zaznajomienia się z prawidłową techniką, najlepiej pod okiem lekarza lub fizjoterapeuty.

Jak chodzić o jednej kuli?

Pierwszym istotnym krokiem jest dobranie kuli odpowiedniej jakości. Najlepiej poszukać jej w sklepach specjalistycznych, specjalizujących się w akcesoriach rehabilitacyjnych, jak np. https://www.mobilex.pl/produkty/laski-i-kule-ortopedyczne/. Współcześnie oferowane kule łokciowe posiadają prosty w obsłudze system regulacji wysokości. Stojąc w pozycji wyprostowanej, stawiamy kulę na ziemi i przykładamy jej rączkę do okolicy stawu biodrowego (odrobinę niżej niż na wysokości pasa), nasza ręka powinna być delikatnie ugięta.

Bardzo często popełnianym błędem jest trzymanie kuli w nieodpowiedniej ręce. Utrwalony, acz niepoprawny wzorzec nakazuje trzymanie kuli w lewej ręce, gdy niepełnosprawna jest noga lewa oraz w prawej ręce, gdy wsparcia wymaga prawa noga. To błąd. Kulę należy trzymać po przeciwnej stronie, tak aby dawała optymalny punkt podporu podczas chodzenia.

Samo chodzenie o jednej kuli wymaga koncentracji i stałego zwracania uwagi na poprawność postawy. Należy unikać przechylania ciała na stronę, po której znajduje się kula, co jest bardzo często spotykanym odruchem. Im większe zmęczenie tym większe ryzyko popełniania błędów i utraty stabilizacji ciała. Podczas wykonywania kroku, kula powinna naśladować ruchy nogi nie w pełni sprawnej. Oznacza to, że jeżeli wykonujemy nogą ruch ku przodowi, kula (umieszczona w przeciwstawnej ręce) powinna wykonywać taki ruch równocześnie. Powinna też pozostać w pozycji podparcia aż do momentu, gdy oderwiemy nie w pełni sprawną nogę od ziemi, by wykonać kolejny krok. Na początkowym etapie nauki chodzenia z jedną kulą dopuszczalne jest wyprzedzanie nogi przez kulę. Oznacza to, że kulę można oprzeć z przodu jeszcze zanim ruch w tym kierunku wykona noga nie w pełni sprawna. Warunkiem jest tu wracanie za każdym razem do postawy wyprostowanej po wykonaniu każdego kroku (tak, by słabsza noga nie traciła podparcia, gdy znajduje się z tyłu).

Jak widać, prawidłowe chodzenie o jednej kuli jest zadaniem wymagającym odpowiednich przygotowań. Zdecydowanie prostsze jest korzystanie z dwóch kul ortopedycznych i takie właśnie rozwiązanie poleca większość lekarzy dla zachowania pełni bezpieczeństwa pacjenta.

Artykuł sponsorowany

A co ze zmecziem psycho

A co ze zmecziem psycho fizycznym reki od kuli?
Tzw splątanie miesni psychofizyczne po odsyaeienou kil na noc
W nocy jest od reagowanie poprzez niepokój reki.
Albo machanie tą reka dla odreagowania reki. Po długim spacerze

Lepiej nie bo 2 to pewniej

Lepiej nie bo 2 to pewniej

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania