Czy oliwa z oliwek może być stosowana w leczeniu zaparcia?

oliwa z oliwek, by m_bartosch /www.freedigitalphotos.net

Zaparcia są częstym problemem pokarmowym dotyczącym ludzi w każdym wieku. Przypadłość polega na występowaniu nieprawidłowej ilości wypróżnień, mniejszej niż trzy razy w tygodniu. Czyli cierpimy na zaparcia wtedy, gdy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Stolce są wtedy zazwyczaj suche, twarde i małe, oraz często, ciężko je wydalić.

Chociaż niektórzy ludzie mogą myśleć, że codzienne wypróżnienie jest konieczne, amerykańskie stowarzyszczenie American Gastroenterological Association twierdzi, że nie zawsze tak jest. Niektóre osoby mogą nie mieć problemów z wypróżnianiem się każdego dnia, ale wciąż mogą cierpieć z powodu zaparć spowodowanych suchymi i twardymi stolcami. Inni natomiast mogą mieć prawidłowy stolec, a wypróżniać się regularnie 3 razy w tygodniu. Twardość i konsystencja kału może być lepszym sygnałem występowania zaparć niż częstotliwość wypróżnień.

Wiele osób w pewnym momencie życia cierpi na tę dolegliwość. Trudniejsze wypróżnienia w krótkim okresie mogą spowodować podróże, zmiany w żywieniu, czy zmiany w codziennej rutynie.

Mimo to, chociaż zaparcia nie są zazwyczaj bardzo poważnym problemem, często są bardzo niewygodne, ponieważ mogą powodować ból brzucha, wzdęcia i nudności. Krótkotrwałe zaparcia zazwyczaj przemijają, gdy cierpiąca z ich powodu osoba powraca do codziennej rutyny i nawyków żywieniowych.

W niektórych przypadkach, zaparcia mogą jednak trwać kilka tygodni lub dłużej. Może to prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym:
- Hemoroidów: powiększonych żylaków odbytów, które mogą powodować ból, podrażnienie, krwawienie, i swędzenie
- Dużej masy stolca powodującej zakleszczenie w odbycie
- Wypadania odbytnicy, incydentu podczas którego odbyt wymyka się z jego normalnej pozycji

Domowy środek na zaparcia?
Jedna łyżka oliwy z oliwek, spożytej na czczo rano, może złagodzić zaparcia u wielu zdrowych dorosłych. Spożycie większej ilości, niż sugerowana, może doprowadzić do pojawienia się biegunki i skurczy, dlatego nie jest zalecana.

Oliwa z oliwek nie jest zalecana jednak dla niemowląt i dzieci z zaparciami. Amerykańska Akademia Pediatrii dla dzieci zaleca stosowanie niewielkiej ilość soku jabłkowego lub gruszkowego, puree ze śliwek. Maluchy i starsze dzieci mogą uzyskać ulgę przez spożycie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak suszone śliwki, morele, i całe ziarna zbóż.

Jeśli zmiany diety nie pomagają dziecku, problem powinno skonsultować się z lekarzem, w celu wprowadzenia dodatkowego leczenia.

Źródło: MNT

niestety w moim przypadku

niestety w moim przypadku nic naturalnego nie działa łacznie z wodą z kiszonych ogórków :( musze sięgać po czopki eva/qu które na szczescie szybko działaja

zauważyłem właśnie że

zauważyłem właśnie że po oleju h mi pomaga i po tłuszczach oraz warzywach i owocach

nawet jeśli to ty po dwóch dniach 3 czy 4 jak nie robiłem a zrobiłem i i spożywam dużo oleju Tłuszcze to bezproblemowo na luzie

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania