Czy osoby starsze powinny stosować specjalne witaminy dla seniorów

Senior - zdjęcie partnera

Jak wskazują liczne badania osoby w podeszłym wieku powinny w sposób szczególny troszczyć się o swoje zdrowie. Wraz z wiekiem dochodzi m.in. do zmniejszenia się możliwości regeneracyjnych naszego organizmu. Oprócz tego zauważalne jest, że przez lata gromadzone były różnorodne czynniki środowiskowe o negatywnym oddziaływaniu, które teraz się kumulują. Jest to okres naszego życia, gdy stopniowo pojawiają się również schorzenia, a przewlekłym charakterze. W związku z tym z pewnością seniorzy powinni być pod stałą kontrolą lekarską i mieć zapewnione leczenie odpowiednio występujących u nich schorzeń. Jednak nigdy nie jest za późno na odpowiednie działania profilaktyczne. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacja pomogą poczuć się lepiej, a może nawet uniknąć niektórych dolegliwości.

Jakie witaminy i minerały są niezbędne w podeszłym wieku?

Witaminy i minerały są niezbędne naszym organizmom przez całe życie – od dnia narodzić do śmierci – bez nich nasz ustrój nie będzie miał szansy na właściwe funkcjonowanie. Polecane jest przede wszystkim trzymanie odpowiednio zbilansowanej diety, a w razie konieczności suplementowanie wybranych składników. Takiego wsparcia potrzebujemy nieustannie, co szczególnie zauważalne staje się u osób starszych.

Dlaczego u osób starszych istnieje większe ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych?

Przyczyną takiego stanu rzeczy są następujące czynniki:
- występowanie zaburzeń wchłaniania witamin z przewodu pokarmowego,
- wzrost zapotrzebowania organizmu na witaminy oraz minerały, co spowodowane jest występowaniem konkretnych chorób o przewlekłym charakterze,
- wzrost ryzyka rozwoju chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego,
- nasilenie się zmian o charakterze neurodegeneracyjnym w obrębie układu nerwowego,
- spowolnienie przemiany materii,
- spadek zapotrzebowania na kalorie,
- spadek apetytu.

Organizm osób starszych potrzebuje dużych ilości witamin oraz minerałów, w szczególności takich, które w obrębie organizmu mają działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizują wolne rodniki tlenowe, prowadzą do zmniejszenia stanów zapalnych, wzmacniają kości oraz stawy, poprawiają działanie układu krążenia czy nerwowego.

Jakich witamin nie powinno zabraknąć w codziennej diecie osoby starszej?
- Witamina C
- Witamina K
- Witamina D
- Witaminy z grupy B

Jakich składników mineralnych nie może zabraknąć w codziennej diecie seniora?
- Żelazo
- Magnez
- Potas
- Wapń
- Cynk
- Kwasy omega 3

W podeszłym wieku pojawiają się rozmaite problemy z przyjmowaniem pokarmów, spada apetyt, po wielu potrawach pojawia się niestrawność. W konsekwencji właściwe dobranie diety dla osoby starszej nie należy do prostych zadań. Warto wzbogacać codzienne posiłki dodatkami o wysokiej wartości odżywczej, a jeśli i to nie wystarcza to wprowadzać suplementację.

Jakie suplementy dla seniorów?

Z pewnością najważniejsze będzie wybieranie wysokiej jakości suplementów diety, które istotnie pomagają uzupełnić niedobory odpowiednich składników w organizmie, a nie są jedynie kolejną kolorową pastylką. Na polecenie zasługują naturalne suplementy diety komponowane ze zdrowych składników, wysokiej jakości. Odpowiedni dobór suplementacji najlepiej skonsultować z lekarzem i dobrać do występujących niedoborów. Nie koniecznie będą musiały być to witaminy, które według nazwy przeznaczone są dla seniorów.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania