Czy spożywanie zbyt dużych ilości kawy może cię zabić?

Kawa - freerangestock.com

Nowe badanie informuje, że nadmiar kawy- 4 filiżanki dziennie- jest szkodliwy, ale tylko dla tych osób, które znajdują się poniżej 55 roku życia.

Jakie jest tego prawdopodobieństwo?
Wiele gazet w zeszłym tygodniu ostrzegało młodych ludzi (osób poniżej 55 lat), że picie powyżej 28 kubków kawy tygodniowo- czterech dziennie- może prowadzić do zwiększonego ryzyka śmiertelności ogólnej. Innymi słowy, za duża ilość kawy, może być potencjalnym zabójcą.

Nagłówki powstały w oparciu o badania opublikowane w Mayo Clinic Proceedings, a zostały opisane m.in. w Guardian, Daily Mail i Telegraph.

Ale, czy powinniśmy się martwić?
Badanie jest ogromne (włącza prawie 50 000 osób) oraz przeprowadzono je na szerokim przedziale wiekowym, co jest prawdziwą siłą tego badania. Jednakże, oceniano jedynie ilość wypitej kawy. Uczestnicy byli pytani o ilość wypijanych kaw tygodniowo, ale poza tym przesłuchanie nie było bardziej zróżnicowane. W badaniu tego rozmiaru, gromadzenie danych zajęłoby zbyt wiele czasu.

Istnieje wielka różnica między zawartością kofeiny w każdym kubku. Porównanie kawy z 3 dużych łyżek z kawą przygotowaną z pół łyżeczki w małej filiżance można zrobić samodzielnie. Sposób przygotowania kawy stanowi różnicę, a takie informacje nie były zbierane w tym badaniu.

Co więcej badacze nie znaleźli związku między kawą a śmiercią, kiedy patrzyli na dane jako całość. Zależność dostrzegli dopiero przy podziale wiekowym, w grupie młodszej.

Badanie uwzględnia różnice między osobami pijącymi kawę i osobami niespożywającymi kawy, które mogłyby wpływać na ten związek (tak zwane czynniki zakłócające- np. ludzie spożywający kawy mogą być bardziej narażeni na dym i mieć wyższe ciśnienie krwi). Kontroli podległ wskaźnik masy ciała, aktywność fizyczna, inne spożywane napoje zawierające kofeinę, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, czy rodzinna historia chorób wieńcowo-naczyniowych.

Jest to duża lista, która jednak nie bierze pod uwagę różnic, które mógłby wyjaśniać wiek. Na przykład młodzi ludzie mogą pić dużo kawy, bo mają stresującą pracę, naukę itp. Jak wiadomo stres nie jest zbyt dobry dla zdrowia, ale nie jest brany pod uwagę w tym badaniu.

Autorzy badania nie przedstawiają również jak wiele osób było powyżej, a jak wiele poniżej wieku 55 lat w tej analizie. Wykres przedstawiony w gazecie, podzielony według wieku i płci ma dość szeroki przedział ufności (miara dokładności ustaleń).

Może to nie oznacza, że kawa jest dla Ciebie dobra, ale też nie znaczy, że zwiększa ryzyko śmierci. Podobnie jak z wszystkimi używkami, trzeba pamiętać o umiarze.

Artykuł zamieszczony w New England Journal of Medicine w zeszłym roku wskazywał na to, że ludzie, którzy spożywali kawę mieli w rzeczywistości mniejsze ryzyko śmierci.

Źródło: www.theguardian.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania