Czym jest profil genomowy nowotworu badany testem Foundation One?

Lekarka - zdjęcie partnera

Profil genomowy nowotworu służy określeniu charakteru zmian złośliwych i wyznaczeniu najskuteczniejszych metod leczenia na podstawie wszystkich przeanalizowanych markerów. Jest to dodatkowa informacja, z której może skorzystać onkolog, przy czym ostateczna decyzja odnośnie wyboru terapii będzie należeć do niego

Foundation One jest badaniem zmian litych (np. guzów) pobranych z płuca, jelita grubego, piersi, jajnika czy czerniaka. Próbka poddana jest kompleksowym testom, na podstawie których określony zostaje profil genomowy nowotworu. Jest to sekwencja informacji o charakterze zmian, ale też podatności na określone metody leczenia.

Jak zamówić test Foundation One?

Badanie może zostać zamówione tylko przez lekarza za pośrednictwem strony internetowej http://www.foundationone.pl. Każdorazowo taka decyzja powinna być przedyskutowana z pacjentem, który musi wiedzieć czego dotyczy test i w czym może mu pomóc uzyskany wynik. Informacja jest dodatkowym źródłem wiedzy dla lekarza prowadzącego leczenie. Nie tylko określony zostaje profil nowotworu, ale też wszelkie patologiczne zmiany na poziomie jego DNA. Analiza dodatkowo zawiera wskazanie dotyczące sposobu leczenia o teoretycznie największej skuteczności. Sporządzana jest indywidualnie na podstawie bazy podobnych przypadków. W przypadku pacjenta opis wyniku może okazać się na tyle skomplikowany, że bez fachowej pomocy specjalisty, okaże się bardzo trudny do właściwej interpretacji.

Na czym polega określenie profilu genomowego nowotworu?

Profil genomowy nowotworu oznacza analizę jego DNA i ocenę nieprawidłowości w jego strukturach. Aby to zrozumieć, należy przypomnieć sobie, że łańcuch DNA składa się z dwóch nici, połączonych ze sobą za pomocą nukleotydów. W ramach tej skomplikowanej struktury zawarty jest cały kod genetyczny każdego żywego organizmu. Ułożenie nukleotydów decyduje o sekwencji białek, czyli związków będących podstawą wszystkich organizmów żywych. Jeśli w układzie nukleotydów zostaną wykryte nieprawidłowości, można się domyślać, że wpłyną na białka, które stanowią jego kluczowy element.

Proces zmian nowotworowych może zapoczątkować zaledwie jedna zmieniona komórka, która zacznie się w niekontrolowany sposób namnażać, uruchamiając reakcje obronne układu immunologicznego. W istocie namnażanie oznacza jej nieprawidłowe dzielenie się. Dlatego też choroba postępuje etapami i zaczyna się znacznie wcześniej niż niepokojące objawy. Nawet powstałe przez wiele lat guzki mogą być bardzo niewielkie i mieścić się w zakresie kilku bądź kilkunastu milimetrów, a mimo to ich negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, może okazać się śmiertelny. Ważne, aby zareagować nim zmiana się utrwali, ponieważ tylko wtedy można ją skutecznie zniszczyć.

Określenie profilu genomowego nowotworu polega na zidentyfikowaniu przyczyny ,dlaczego dana komórka straciła panowanie nad pełnionymi wcześniej funkcjami. U zdrowego człowieka nia ma ona tendencji do przemieszczania się czy niekontrolowanego namnażania. Proces nowotworowy rozpoczyna się wraz z jej rozprzestrzenianiem się w obce miejsca - można go nazwać kolonizacją.

Czy nowotwory są takie same?

Najważniejszym odkryciem współczesnej medycyny jest to, że nowotworów nie należy klasyfikować tylko pod względem miejsca ich wystąpienia, ale również biorąc pod uwagę kod DNA. Jeszcze do niedawna patologiczne zmiany w organizmie charakteryzowano pod względem tego czy guzy zagnieździły się np. w płucach, w jelicie czy w innych narządach, które z tego powodu przestawały poprawnie funkcjonować. Obecnie onkolodzy coraz większą wagę zaczynają przykładać do zmian w łańcuchu DNA. Okazuje się, że dwa guzy piersi mogą mieć różną genezę powstania (zaburzenia nastąpiły w różnych strukturach białek) i będą reagować na odmienne formy leczenia.

Dlaczego warto wykonać test Foundation One?

Przede wszystkim wartość wykonania testu podnosi fakt, że obecnie o skuteczności leczenia, a co za tym idzie zwiększeniu szans pacjenta na normalne życie, decyduje skuteczność wdrożonej terapii. Niestety profilaktyka nadal nie jest w Polsce na tyle skuteczna, aby w znaczącym stopniu ograniczała ryzyko zachorowań. Oczywiście dziś już wiadomo, że zmiany złośliwe mają często podłoże genetyczne i jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań, należy zadbać o regularne kontrole i właściwy styl życia. Znane są też czynniki zewnętrzne zwiększające ryzyko zachorowań, np. używki typu papierosy, które negatywnie wpływają na płuca, pożywienie zawierające wiele związków chemicznych czy przebywanie w niekorzystnych warunkach m.in. nadmierna ekspozycja na słońce lub praca z tzw. materiałami rakotwórczymi np. azbestem. Do niedawna mało kto zdawał sobie sprawę, jak wiele o charakterze raka mówi jego DNA, a zwłaszcza zidentyfikowanie uszkodzonych sekwencji łańcucha. Okazuje się, że guzy, które występują u różnych osób w tym samym miejscu, mogą wynikać z aktywności zupełnie innych komórek, która spowodowana jest uszkodzeniem łańcucha. W związku z tym różna może być zarówno geneza choroby, ale również szybkość rozwoju zmian, ich charakter, a także odporność na konkretne metody leczenia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania