Czym zajmuje się urologia i kiedy udać się do lekarza?

Lekarz - zdjęcie partnera

Przyjęło się, że urolog to lekarz od spraw męskich – tak jak ginekolog zajmuje się problemami zdrowotnymi kobiet. Warto jednak pamiętać, że urologia nie zamyka się wyłącznie na panów. Kobiety również mogą korzystać z jej technik leczenia – na przykład podczas kłopotów z układem moczowym. A czym jeszcze zajmuje się urologia? I kiedy zgłosić się do lekarza tej specjalizacji? Tego dowiecie się w naszym dzisiejszym artykule!

Urologia – najogólniej rzecz ujmując – jest dziedziną medycyny, która zajmuje się układem moczowym oraz rozrodczym. Do jej zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób tychże układów, z których najczęstszymi są:

  • wodniaki jąder,
  • stulejka,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • krwiomocz,
  • kamica układu moczowego,
  • nowotwory różnej maści: jąder, nerek, prostaty,
  • wszelkie stany zapalne układu płciowego oraz moczowego,
  • nieprawidłowa praca pęcherza moczowego.

Do urologa wybierają się głównie mężczyźni (w różnym wieku) – rzadziej w gabinecie urologicznym uda nam się spotkać kobietę. Mimo że wizyta taka należy do bardzo stresujących i niezbyt przyjemnych, często jest jedyną drogą do tego, by móc wreszcie cieszyć się komfortem życia seksualnego czy też zdrowym układem moczowym.

Mężczyzna u lekarza

Kiedy udać się do urologa?

Wiele osób bardzo często bagatelizuje swoje dolegliwości, bojąc się wizyty u lekarza. Stan ten dotyczy różnych dziedzin medycyny – zarówno urologii jak i na przykład stomatologii. Warto jednak pamiętać, że często nieleczone przypadłości rozwijają się, zmieniając się z niegroźnych objawów w poważne schorzenia. Lepiej nie ryzykować utraty zdrowia i kiedy zauważymy jakieś niepokojące zmiany – umówić się na wizytę do urologa. A o jakich zmianach konkretnie mówimy?

My – zwykli pacjenci – jesteśmy w stanie zauważyć dwa rodzaje zmian – te wizualne, a więc widoczne gołym okiem, oraz te, które wiążą się z odczuwalnym bólem czy dyskomfortem podczas codziennych czynności. Udajemy się więc do urologa wtedy, gdy: odczuwasz ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, nie jesteś w stanie utrzymać moczu lub zmienił on kolor, a także w przypadkach związanych z narządami płciowymi – a więc wtedy, gdy pojawi się wodniak jądra, zauważyć widoczne na mosznie żyły i przekrwienia, odczujesz bóle prostaty czy też prącia.

Urologią zajmują się również prywatne kliniki

Warto pamiętać, że wcale nie musimy czekać w kolejce do publicznego lekarza przez wiele miesięcy. W dzisiejszych czasach istnieją specjalistyczne kliniki, w których niemalże każdy z dostępnych zabiegów można wykonać prawie, że od ręki! Z naszej strony możemy polecić Klinikę Ambroziak. Dysponuje ona zaawansowanymi technologiami, które sprawdzają się głównie podczas zabiegów i operacji – takich jak leczenie przepukliny pachwinowej czy też wodniaka jądra. 

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania