Da się przewidzieć chorobę Huntingtona?

Human_brain_in_a_vat.jpg

To dziedziczne zaburzenie neurodegeneracyjne nazywane chorobą Huntingtona wywoływane jest przez defekt chromosomu 4. Objawy tej strasznej choroby odczuwane są w większości przypadków około 40-50 roku życia. Najnowsze badania nad chorobą pokazały, że do znaczącej atrofii mózgu dochodzi o wiele wcześniej. Dużo wcześniej przed tym, zanim lekarz jest w stanie ocenić, że ma do czynienia właśnie z tą chorobą.

Do tej pory brakowało prewencyjnego leczenia Huntingtona. Brakowało leczenia, ponieważ nie dało się na czas postawić odpowiedniej diagnozy. Jest duża szansa, że będzie to możliwe dzięki najnowszemu odkryciu. Na podstawie badań prowadzonych przez doktor Elizabeth Aylward, dyrektor centrum Center for Integrative Brain Research, przy instytucie Seattle Children's Research Institute, naukowcy postanowili sprawdzić, czy da się ulepszyć dokładność przewidywań dotyczących pojawienia się choroby za pomocą techniki neurobrazowania.

Długoterminowe badania prowadzone były na osobach ze zdiagnozowanym Huntingtonem, a także dla porównania na osobach z mutacją genową predysponującą do choroby. Okazało się, że prążkowie (strefa mózgu), jak również biała istota mózgu, a dokładniej ich objętości u badanych, którzy zdiagnozowani zostali 1 do 4 lat po początkowym badaniu, było znacznie miejsze. To może pomóc lekarzom bardziej precyzyjnie określić, który pacjent jest najbardziej narażony na wystąpienie choroby.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania