Dbaj o stawy z głową

Zdjęcie partnera

Budzisz się rano, przeciągasz i myślisz o planach na nowy dzień. Z resztek snu jednak wyrywa Cię ból. Tu kolano, tam ramię - coś strzyka. Myślisz sobie, że pewnie spałeś w złej pozycji, no a starość nie radość - coś boleć musi. I tak każdego dnia. Co jednak, kiedy masz dopiero dwadzieścia kilka lat lub jesteś starszą osobą pokonującą dystanse nawet maratońskie?

Bagatelizowanie bólu stawów jest jednym z najczęstszych błędów. Choroby stawów i ustawiczne bóle dotykają coraz większą część naszego społeczeństwa. Jeszcze kilka lat wstecz uważano, że takie problemy dotyczą wyłącznie osoby starsze. Jak się jednak okazuje, wiek nie ma tutaj nic do rzeczy.

Skąd bierze się ból stawów?

Na początek trochę specjalistycznej wiedzy. Wiedząc, dlaczego stawy bolą, łatwiej Ci będzie odpowiednio o nie zadbać. W końcu pierwszy krok do walki o siebie, to poznanie przeciwnika. Jednym z powodów dolegliwości jest stan zapalny - zwykle chrząstki stawowej, co może prowadzić do jej uszkodzenia. Objawami są opuchlizna i sztywność, a często zaczerwienienie na wysokości stawu.

Problemy ze stawami związane są najczęściej z mechanicznym urazem, np. podczas źle wykonywanego sportu. Z jednej strony lekarze mówią, że sport to zdrowie i tak jest w istocie. Z drugiej strony odzywają się głosy krytyki, że np. bieganie to najgorsze, co można zrobić dla swojego zdrowia. Jak odpowiadają lekarze - to nie jest tak do końca.

Ból stawowy powstaje najczęściej z braku właśnie aktywności fizycznej. Regularne rozruszanie zapewnia stawom długą żywotność. Ruch pobudza płyn stawowy do ciągłego przemieszczania się, dzięki czemu dociera do wszystkich zakamarków. Można to porównać do zawiasu - odpowiednio naoliwiony nie trzeszczy i porusza się bez problemu. Tak samo jest ze stawami. Osoba, która przez większość życia nie miała aktywności sportowej, najprawdopodobniej ma kompletnie zastane stawy. Pewnego dnia jednak dochodzi do wniosku, że koniec z “kanapowaniem” i idzie na siłownię lub biegać. I pojawia się problem. Nęcona sportowym entuzjazmem chce od razu szybko i intensywnie, co okazuje się strzałem w kolano. A w tym przypadku w stawy.

Sport to zdrowie

stawy-iapteka.jpg

Lekarze są zgodni, że nie ma nic gorszego niż nagły przejaw sportowej chęci u osób, które wcześniej ze sportem miały niewiele wspólnego. Stawy, które nie są przyzwyczajone do takiej aktywności, nie wytrzymują tempa i zaczynają stwarzać problemy. Nie bez przyczyny mówi się, że zbyt intensywny trening może narobić więcej szkód niż pożytku. Niestety mało kto przyjmuje do wiadomości, że przygodę ze sportem należy zaczynać powoli by móc się w pełni później cieszyć każdym treningiem.

Prawdą jest, że sport to zdrowie i tylko dzięki aktywności fizycznej mamy szansę dotrzeć do starości w prawie nienaruszonym stanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet sport czy zdrowe żywienie musimy wprowadzić do swojego życia z głową. Zwłaszcza, kiedy nasz organizm przeżywa szok. W końcu pewnie nawet przez myśl mu nie przeszło, że sałata jest smaczna, a bieganie przyjemne!

Jak nie dopuścić do powstawania bólu?

Siedzący tryb życia i innej maści choroby cywilizacyjne zdecydowanie nie sprzyjają naszym organizmom. Pomimo tego jednak, można uchronić siebie samego przed bólem i następstwem poważnych chorób, np. zwyrodnienia stawów. Na tę chorobę cierpi ponad 60% osób po 65. roku życia. Pokażemy Ci, w jaki sposób dbać o swoje stawy oprócz wspomnianej już aktywności fizycznej.

Właściwe odżywianie działa cuda

Zaraz po aktywnym życiu, jest oczywiście właściwie zbilansowana dieta. A bardziej po prostu zmiana żywienia, a nie dieta, która zwykle dość negatywnie się kojarzy. Wystarczy w swoim codziennym jadłospisie dokonać kilku małych zmian, a efekty będą ogromne. Troska o stawy i kości powinna zacząć się od wnętrza organizmu. Odpowiednie jedzenie nie tylko zapobiega, ale również potrafi złagodzić zapalenie stawów. Podstawowym budulcem jest oczywiście białko i wapń - nie tylko dbają o mocne kości, ale właśnie stawy. W końcu to białko buduje chrząstkę stawową. Białko znajdziesz przede wszystkim w nabiale: kefiry, jogurty, mleko.

Z kolei by zadbać o maź stawową włącz do swojego menu produkty strączkowe oraz zboża. Tylko pełnowartościowe produkty dadzą pożądane rezultaty. Makaron pszenny zastąp razowym. Biały ryż niełuskanym. Warzywa strączkowe zaś bogate są w witaminy B obniżające poziom stresu. Bardzo często to właśnie stres jest główną przyczyną negatywnych zmian w mazi stawowej.

Suplementy diety na ratunek

Na rynku znajdziemy całą gamę suplementów wspomagających kondycję stawów. Nie zastąpią zdrowego żywienia i regularnego ruchu, jednak są niezbędnym uzupełnieniem w dbałości o własne zdrowie. Oprócz białka, najważniejszym budulcem tkanki chrzęstnej jest kolagen. Skutecznie poprawia kondycję stawów - regeneruje i odżywia. Dodatkowo pozytywnie wpływa na kości i mięśnie. Suplement diety 4Flex w saszetkach zawiera naturalny hydrolizat kolagenu. Bioaktywne peptydy są bardzo dobrze wchłanialne, a obecność witaminy C w 4Flex pomaga w syntezie kolagenu przez organizm. Dobra przyswajalność jest kluczowa dla najlepszych efektów.

W większości bóle stawów mijają po kilku dniach. Warto jednak zadbać o siebie i nie dopuścić do kolejnych. Jeśli ból jest przewlekły i nic nie pomaga, koniecznie umów się na wizytę do lekarza specjalisty.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania