Depresja zwiększa ryzyko udaru u osób po 50 roku życia

depresja1.jpg

Według wyników badań naukowców z Harvard School of Public Health w Stanach Zjednoczonych opublikowanych w czasopiśmie Journal of the American Heart Association, osoby dorosłe po 50 roku życia, u których regularnie występują objawy depresji, mogą być 2-krotnie bardziej narażone na udar.

Badacze przeanalizowali dane pochodzące z badań Health and Retirement Study przeprowadzonych w latach 1998 - 2010, które obejmowały 16 000 kobiet i mężczyzn po 50 roku życia.

Co 2 lata przeprowadzano wywiady z uczestnikami, które dotyczyły ich stanu zdrowia fizycznego i psychicznego (w tym objawów depresji). W okresie trwania badań odnotowano 1192 przypadki udaru.

Po przeanalizowaniu i porównaniu informacji dostarczonych przez ankietowanych, badacze stwierdzili, że ryzyko udaru było 2-krotnie wyższe w przypadku osób, które doświadczały objawów depresji w okresie przeprowadzania dwóch kolejnych wywiadów. Naukowcy spostrzegli również, że to ryzyko utrzymywało się także wtedy, gdy w trakcie tych kolejnych 2 lat objawy na pewien czas ustępowały, a zależność była silniejsza w przypadku osób znajdujących się przed 65 rokiem życia.

Autorzy badania zauważają, że depresja może podwyższać ryzyko udaru poprzez wywoływanie zmian fizjologicznych m.in. w naczyniach krwionośnych, a także w wyniku ogólnego pogorszenia stanu zdrowia spowodowanego określonymi zachowaniami np. brakiem aktywności fizycznej i paleniem tytoniu.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania