Diagnostyka psychologiczna. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Wizyta online - zdjęcie partnera

Diagnostyka psychologiczna prowadzi do rozpoznania lub wykluczenia różnych zaburzeń i służy dogłębnemu poznaniu funkcjonowania pacjenta w różnych obszarach jego życia. Jest podstawą do zbudowania pełnego “obrazu” pacjenta. Kiedy zatem warto się na nią zdecydować?

Czym dokładnie jest diagnoza psychologiczna?

Diagnoza psychologiczna to zarówno wywiad prowadzony z pacjentem, jak i ocena jego stanu na podstawie przeprowadzonych testów. Szczegóły każdej diagnozy psychologicznej są nieco inne, ponieważ dopasowywane są do przypadku i celu samej diagnozy. Jednak niezależnie od nich, zawsze istnieje kilka zasad, które muszą być spełnione, by diagnoza została w ogóle przeprowadzona.

Przede wszystkim Pacjent powinien pojawić się na badaniu wypoczęty. Nie może być pod wpływem żadnej substancji odurzającej czy alkoholu. Powinien także odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą, co pozwala na rzetelną interpretację wyników. W razie niejasnych wyników, prowadzący badanie specjalista może zlecić wykonanie dalszych testów.

Klinika psychiatryczna Warszawa

Badania psychologiczne są prowadzone między innymi w celu zdiagnozowania zaburzeń osobowości, zaburzeń ze spektrum autyzmu lub Zespołu Aspergera, stworzenia profilu osobowościowego pacjenta, czy też oceny stanu psychicznego pacjenta po przejściu COVID-19. Wykonuje się ją w celu dostarczenia informacji o układzie nerwowym, dlatego może towarzyszyć badaniom neurologicznym. Oczywiście oprócz konkretnej diagnostyki w kierunku danego zaburzenia psychicznego, badania psychologiczne mogą posłużyć np. ocenie poziomu IQ czy też dać wgląd w funkcjonowanie społeczne.

Klinika psychiatryczna oferuje badania psychologiczne, które opierają się między innymi o wykorzystanie nowoczesnych testów. Pozwalają one rozpoznać funkcjonowanie pacjenta w jego życiu codziennym (co pozwala ocenić też, czy występują u niego objawy różnych zaburzeń), ocenić jego mocne i słabe strony, poznać mechanizmy działania i myślenia, które czasem doprowadzają do powstawania różnych zaburzeń psychicznych. Taka diagnoza pomaga również określić, jakiego leczenia może potrzebować pacjent i staje się pierwszym etapem jego drogi do pełni zdrowia.

Covid i diagnostyka psychologiczna

Pandemia koronawirusa dla wszystkich była trudnym czasem. Wiele osób zakażonych, w trakcie izolacji i już po niej, doświadczyło przykrych zmian we własnym stanie psychicznym. Z tego względu została możliwość zdiagnozowania się właśnie w kierunku zmian, które wystąpiły po przejściu covid-19. 

Konsultacje i badania tego typu są dedykowane osobom, które doświadczają spadku koncentracji, apatii i przewlekłego zmęczenia, co nie wiąże się z innymi zmianami w życiu czy chorobami. Inne objawy, które powinny zachęcić do konsultacji, to między innymi trudności z wykonywaniem codziennych czynności i problemy z pamięcią. Takie objawy często nazywane są “mgłą mózgową” lub  “mgłą covidową”. Ich prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie może sprawić, że znacznie szybciej powrócisz do sprawności. Dlatego też to doskonała propozycja dla każdego, kto po chorobie nie czuje się idealnie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania