Dieta ketogeniczna - moda czy zdrowy sposób na życie?

Jajka na patelni - zdjęcie partnera

Dieta ketogeniczna działa podobnie do diety niskowęglowodanowej. Aby wejść w proces ketozy, który jest fundamentalny przy tym sposobie odżywiania, można pościć, natomiast jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Natomiast dieta ketogeniczna bazująca na zmianie układu przyswajanych produktów i umiejętnej ich kombinacji, pozwala w bezpieczny sposób utrzymywać stan ketozy w organizmie przez cały czas. 

  1. Na czym polega dieta ketogeniczna?
  2. Zalety diety ketogenicznej
  3. Jak zacząć?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna bazuje przede wszystkim na utrzymywaniu organizmu w stanie ketozy, a w więc sytuacji, w której organizm produkuje alternatywna paliwo dla organizmu. Aby doprowadzić do takiej sytuacji niezbędne jest utrzymywanie w organizmie niskiego poziomu cukru.  W tym celu organicza się znacząco ilość spożywanych węglowodanów (przetwarzanych na cukier) oraz zmniejsza się ilości białka (które przy nadwyżkach również może zostać przetworzone na cukier). W takiej sytuacji organizm rozpoczyna w wątrobie produkcję ketonów, które w dużej mierze wykorzystuje się do zasilania mózgu. Opisany stan prowadzi do tego, że organizm zaczyna pobierać energię ze spalania tłuszczu. Spada przy tym poziom insuliny we krwi. W ten sposób organizm sięga po zapasy tłuszczu, spala je, a więc sukcesywnie się ich pozbywa. 

Zalety diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie jest dietą wykluczającą. To raczej zmiana proporcji przyswajanych produktów, a także sposobu ich łączenia. W przeciwieństwie do wielu radykalnych diet nie powoduje spadku energii, a wręcz przeciwnie - jednym z jej podstawowych efektów jest stały dopływ energii. Ponadto, prowadzi ona oczywiście do redukcji wagi ze względu na łatwiejszy dostęp organizmu do odłożonych zapasów tłuszczu. Osoba przebywająca na tej diecie chudnie, aczkolwiek nie odczuwa ataków głodu. Dieta ta wskazana jest również w walce z cukrzycą typu 2 i konsekwentne jej stosowanie może doprowadzić do cofnięcia się choroby. Dzięki dostarczaniu dużej liczby ketonów wykorzystywanych jako paliwo dla mózgu ten sposób odżywiania sprzyja poprawie zdolności umysłowych i koncentracji. Wpływ diety na siłę fizyczną również jest oczywisty. Im mniej tłuszczu w organizmie, przy jednoczesnym zabezpieczeniu alternatywnego źródła energii, tym więcej siły i wytrzymałości. 

Jak zacząć?

Podstawą diety ketogenicznej jest ograniczenie spożywania węglowodanów do max. 20 gramów dziennie. Jednocześnie należy ograniczyć (a nie drastycznie zredukować) ilość przyswajanego białka. Powinno to być około 1-1,5 grama na kilogram, a więc między 70 a 120 gramów dziennie. Białko powinno stanowić mniej więcej 20-25% całości spożywanych wartości odżywczych. Dieta ketogeniczna tłuszcz traktuje jak dźwignię do produkcji energii i jednocześnie walki o spadek wagi. Przy diecie tej należy jednocześnie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i przyjmowaniu elektrolitów. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania