Dieta śródziemnomorska zbawienna dla kości

oliwa z oliwek, by m_bartosch /www.freedigitalphotos.net

Już dwuletnia śródziemnomorska dieta bogata w oliwę z oliwek może mieć wielki wpływ na stężenie osteoklacyny w organizmie, co z kolei wpływa na wzmocnienie kości. Takie wyniki dały ostatnie badania opublikowane na łamach Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM).

Gdy lat przybywa nasze kości mają się coraz gorzej. Zmniejsza się ich masa i wytrzymałość, co z kolei może skutkować większą szansą na kontuzje, złamania czy osteoporozę. Badania nad osteoporozą wśród ludności Europy pokazały wyraźnie, że rejony śródziemnomorskie cierpią na nią najmniej. Wiadomo, że dieta w krajach śródziemnomorskich jest bogata w owoce i warzywa, a także w oliwki oraz oliwę z oliwek.

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 127 osób z przedziału wiekowego 55 – 80 lat. Osoby te zostały przydzielone do trzech różnych grup , a każda z grup miała swoją konkretną dietę. Wykonano biochemiczne pomiary osteokalcyny, glukozy, cholesterolu, HDL i triglicerydów. Po dwóch latach stosowanej diety wykonano powtórne pomiary.

Okazało się, że wzbogacona o oliwę z oliwek dieta śródziemnomorska ma największy wpływ na wzrost stężenia osteokalcyny. A co zaskakujące i równie ważne, wciągu tych dwóch lat nie dało się odnotować spadku poziomu wapnia w surowicy krwi, podczas gdy u uczestników z inną dietą ten poziom się obniżył.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania