Dieta wegetariańska zmniejsza ciśnienie krwi?

warzywa222.JPG

Według nowej analizy, wegetarianie wydają się wykazywać niższe ciśnienia krwi. Czy przyjęcie diety wegetariańskiej może być przydatną strategią obniżania ciśnienia krwi?

Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi przez czynniki stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia, jest kluczem do uniknięcia problemów z sercem.

Jednak opinia medyczna na temat tego, czy dieta wegetariańska może być wykorzystywana w celu zmniejszenia ciśnienia krwi, została podzielona. Różne badania dotyczące wpływu diety wegetariańskiej na ciśnienie krwi zgłosiły sprzeczne wyniki.

Aby wyjaśnić tę kwestię, naukowcy w Osace, w Japonii, przeprowadzili meta-analizę istniejących badań przyglądając się relacjom zachodzącym między stosowaniem diet wegetariańskich i ciśnieniem krwi.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine

Naukowcy przeanalizowali wyniki siedmiu badań klinicznych (przyjrzeli się w sumie 311 uczestnikom) oraz wyniki 32 badań obserwacyjnych (w sumie 21.604 uczestników).

W tym przeglądzie, "dieta wegetariańska" została zdefiniowana jako całkowite wyłączenie lub bardzo rzadkie włączenie mięsa w dietę oraz spożywanie produktów mlecznych, jaj i ryb.

Meta-analizy wykazała, że wegetariańska dieta wiąże się z niskim ciśnieniem krwi, w porównaniu z dietami "wszystkożernymi".

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania