Dobre uczynki = szczęście jednostki

smile.jpg

Amerykańscy naukowcy na łamach czasopisma Journal of Experimental Social Psychology stwierdzają, że życzliwe gesty mają wpływ na wzrost poczucia szczęścia danej osoby, jeśli są powiązane z wyznaczaniem sobie przez nią konretnych i osiągalnych celów.

Naukowcy z Standford University (USA) twierdzą, że jedną z metod na osiągnięcie osobistego szczęścia jest dawanie radości i udzielanie pomocy innym ludziom. Jednak ten sposób jest w stanie przynieść oczekiwane efekty tylko wtedy, jeśli zawiera w sobie konkretne i zdefiniowane cele, takie jak sprawienie, aby ktoś się uśmiechnął, a nie postanowienia abstrakcyjne i ogólne, takie jak sprawienie, aby ktoś był szczęśliwy.

Więcej satysfakcji człowiekowi dają rezultaty, które można uzyskać szybko i widocznie, a konkretne cele łatwiej zrealizować niż plany abstarkcyjne, których zrealizowanie jest mniej prawdopodobne, co może zwiększyć uczucie bezradności i niezadowolenia, zamiast poczucie szczęścia.

Badaczka Melanie Rudd mówi:
,,Rozbieżność pomiędzy aspiracjami a rzeczywistością stanowi czynnik krytyczny, który w skrajnych przypadkach prowadzi do poczucia nieszczęścia w wyniku dokonywania aktów życzliwości"

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania