Dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych – najważniejsze informacje

Podjazd dla niepełnosprawnych - zdjęcie partnera

Nie każdy budynek mieszkalny zostaje przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami już na etapie budowy i aranżacji wnętrz. Gdy zamieszkają one w takiej nieruchomości, ich samodzielne funkcjonowanie zostaje mocno ograniczone, a często nawet niemożliwe. Dotyczy to również placówek użytku publicznego, takich jak szkoły czy przychodnie oraz otwartych przestrzeni: ulic, parków. Aby zwiększyć swobodę ruchu osób z niepełnosprawnościami, konieczna jest w tym przypadku likwidacja barier architektonicznych. Takie zmiany wiążą się ze sporym kosztem, można go jednak ograniczyć, korzystając z dofinansowania PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Zakres dofinansowania PFRON do likwidacji barier architektonicznych

Wąskie klatki schodowe i wejścia, brak windy, wysokie progi czy krawężniki oraz brak poręczy to zaledwie początek długiej listy utrudnień, które występują w budynkach (i ich otoczeniu) nieprzystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszerzenie otworów drzwiowych czy budowa podjazdu do wózków inwalidzkich wiąże się z koniecznością zmiany konstrukcji schodów bądź ścian, na szczęście istnieją jednak prostsze metody zwalczania barier architektonicznych. Należą do nich nowoczesne specjalistyczne urządzenia, takie jak:

 • Schodołazypozwalają na bezpieczne pokonanie schodów przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, bez dużego wysiłku opiekuna.

 • Rampy podjazdoweprzenośny podjazd dla wózków inwalidzkich montowany na stopniach.

 • Krzesła transportowe – nazywane również ewakuacyjnymi. Są wyposażone w uchwyty w tylnej i przedniej części, pozwalają zatem na zniesienie osoby siedzącej po schodach.

 • Podnośniki – urządzenie służące do łatwego i bezpiecznego podnoszenia oraz transportowania pacjentów, np. z łóżka na wózek inwalidzki czy celem obmycia.

Wszystkie te rozwiązania są objęte dofinansowaniem PFRON dla osób niepełnosprawnych. Można o nie wnioskować w przypadku każdego kosztownego przedsięwzięcia mającego na celu ułatwienie poruszania się osobom z niepełnosprawnościami. Maksymalna kwota przydzielana na likwidację barier architektonicznych wynosi 95% kosztów danej pracy czy zakupu, przy czym nie może ona wynosić więcej niż piętnastokrotność średniego wynagrodzenia w Polsce.

Kto i jak może się starać o dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych?

Dofinansowanie PFRON dla niepełnosprawnych do likwidacji barier architektonicznych przysługuje każdej osobie mającej trudności w poruszaniu się, która jest właścicielem nieruchomości, jej użytkownikiem wieczystym lub ma zgodę właściciela budynku czy lokalu. Co istotne, takie dofinansowanie nie przysługuje, jeśli wnioskujący ma zaległości wobec Funduszu albo w ciągu 3 ostatnich lat był stroną w umowie o dofinansowanie, która została rozwiązana z jego winy.

A jak złożyć wniosek o dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych? Wystarczy dostarczyć go wraz z kompletem dokumentów w wersji elektronicznej (skany lub zdjęcia) poprzez System Obsługi Wsparcia PFRON (https://sow.pfron.org.pl/) lub złożyć w formie kserokopii w najbliższym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Wymagane dokumenty to:

 • wniosek o dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych,

 • dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności,

 • oświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego i liczbie osób, z których się składa,

 • dokumenty związane z innymi ewentualnymi źródłami finansowania przedsięwzięcia,

 • załączniki wymagane przez dane PCPR.

Przeczytaj więcej o dofinansowaniach PFRON >>

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania