Przemoc w telewizji wpływa na jakość snu dzieci

chłopiec ogląda tv, by imagerymajestic/ www.freedigitalphotos.net

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które oglądają wyłącznie programy dostosowane do ich wieku, mają mniejsze problemy ze snem.

Autorka badań Dr Michelle Garisson, zaprosiła do współpracy rodziców dzieci w wieku 3-5 lat. W badaniu wzięło udział 565 rodziców i dzieci, które podzielono na dwie grupy. Jedna z grup otrzymała polecenie, żeby dbać o zdrowe odżywianie pociechy, druga miała dopilnować, żeby dzieci oglądały programy dostosowane do ich wieku - bez przemocy.

Przed przystąpieniem do badań w pierwszej badanej grupie 39 proc. dzieci miało problemy ze snem, w drugiej grupie ok 42 proc. Po 6 miesiącach w grupie pierwszej problem zmniejszył się o 3 p.proc. (36 proc. dzieci nadal miało problem z zaśnięciem), w grupie drugiej natomiast aż o 12 p.p. (z 42 na 30 proc)

Rodzice prowadzili dzienniki i odpowiadali na ankiety dotyczące zmian w zwyczajach sennych u dzieci przed przystąpieniem do badania, oraz po 6, 12 i 18 miesiącach jego trwania.

Badania pokazały, że nie tylko programy oglądane tuz przed zaśnięciem mają wpływ na jakość snu. Również filmy oglądane w ciągu dnia wpływają na stan dziecka, które często po obejrzeniu strasznego filmu myśli o jego zakończeniu do końca dnia. Poza tym – rodzice powinni pilnować, żeby dzieci skończyły oglądać telewizję 2 godziny przed zaśnięciem. Pozwoli to zwiększyć prawdopodobieństwo spędzenia spokojnej nocy zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania