Dzieci z astma potrzebują więcej ruchu.

Mother and Child - swimming - freerangestock.com

Dzieci u których została zdiagnozowana astma często nie ćwiczą na zajęciach wychowania fizycznego w szkole, nie bawią się aktywnie na podwórku z kolegami, ogólnie starają się nie wysilać zbyt bardzo – a jest to spowodowane strachem przed następnym atakiem duszności. Jednakże jak wykazują specjaliści nie ma żadnych medycznych podstaw do tego typu działań zapobiegawczych.

Wręcz przeciwnie – dzieci z astma powinny być zachęcane do ruchu rzez swoich rodziców i lekarzy prowadzących, gdyż to właśnie regularny fizyczny wysiłek powoduje ograniczenie objawów choroby. Astma jest w tym momencie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci w Polsce. Jest rozpoznawana u około 8,6% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a prawdopodobnie nadal zostaje drugie tyle niezdiagnozowanych przypadków. Te dzieci u których chorób została wykryta mogą być skutecznie leczone gdyż posiadamy dobrze wyspecjalizowanych lekarzy w dziedzinie chorób płuc i na rynku farmaceutycznym znajdują się wszystkie potrzebne leki. Dzieci są z natury bardzo żywe i same z siebie bardzo ruchliwe dlatego astma im nie przeszkadza. Badania z całego świata wskazują iż największe zmartwienie małych pacjentów jest właśnie ograniczenie ruchu i przy tym zabawy. Dla dzieci ruch jest naturalny, potrzebny i pożądany dla prawidło rozwoju – dlatego kiedy pojawia się strach przed atakiem cała radość znika i zabawa staje się dramatem. Niestety jednak w naszym kraju nadal istnieje przekonanie że unikanie wysiłku jest wskazane dla ograniczenia częstości ataków i ich siły – a jest dokładnie na odwrót.

Ruch jest jednym z narzędzi walczących z astmą, gdyż każdy z nas wie że sport wpływa korzystnie na nasza objętość płuc. U młodych astmatyków to właśnie regularne ćwiczeni w znaczny sposób poprawiają kondycję i parametry oddechowe a to nie jest jedyna korzyść. Dzieci dzięki temu poprawiają swoją samoocenę i zyskują pewność siebie gdyż nic ich nie ogranicza.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania