Dziecko przed telewizorem – chory na serce dorosły.

Kid - freerangestock.com

Jako pierwsi na świcie badacze z Uniwersytetu w Sydney odkryli iż dzieci które spędzają większość czasu na oglądaniu telewizji mają w porównaniu do innych dzieci zwężone tętniczki w siatkówce a to grozi, rozwojem chorób serca, nadciśnienia lub tez cukrzycy w życiu dorosłym.

Każda przekraczająca normę godzina przed telewizorem każdego dnia jest związana ze skokiem ryzyka analogicznym do występującego przy wzroście skurczowego ciśnienia tętniczego krwi o 10 mm słupka rtęci. Australijskie badani obejmowały 1,5 tysiąca dzieci w wieku 6-7 lat z 34 podstawówek w Sydney. Jak się okazało dzieci które regularnie bawiły się na dworze miały większą średnice naczyń siatkówki od tych które siedziały w dom i swój czas wolny spędzały przed telewizorem. Zauważone zostało iż dzieci z najwyższym poziomem aktywności miały korzystniejszy profil mikronaczyniowy od osób z najniższym tym poziomem. Wskazuje to na to iż czyn nitki związane z niezdrowym trybem życia mogą wypływać na mikrokrążenie już nawet na wczesnych etapach życia. Przez to zwiększa się ryzyko chorób serca i nadciśnienia na etapach późniejszych. Fizyczna aktywność wspomaga przepływ krwi i pozytywnie wpływa na wyściółkę naczyń krwionośnych (śródbłonek). Średnica mikronaczynek siatkówki stanowi już dla naukowców znany marker chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia u dorosłych, lecz naukowcy z Sydney jako pierwszy opisali iż u dzieci które mają siedzący tryb życia zwężenie tętniczek siatko w również występuje.

Dzieci średnio dziennie spędzały przed telewizorem 1,9 godzin a na aktywność fizyczna przeznaczonych było tylko 36 minut. Dzieci które były najbardziej aktywne miały większa średnice naczyń siatkówki od swoich leniwych rówieśników.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania