Fotel rehabilitacyjny do komputera. Jak wybrać?

Fotel ergonomiczny - zdjęcie partnera

Fotel rehabilitacyjny to jeden z podstawowych czynników decydujących o stworzeniu odpowiednich warunków do pracy przy komputerze. O czym warto pamiętać przy jego wyborze?

Zespół RSI polegający na przeciążeniu mięśni, stawów i kości rąk, zespół cieśni nadgarstka czy zwyrodnienia poszczególnych odcinków kręgosłupa – to tylko niektóre ze schorzeń ortopedycznych, na które narażone są osoby spędzające dużo czasu przed komputerem. Ryzyko rozwoju tych chorób jest tym większe, im mniejszą wagę przykładamy do prawidłowej pozycji oraz organizacji przestrzeni do pracy. Efektem ewentualnych zaniedbań będą utrudnienia w poruszaniu lub ból o różnym nasileniu.

Jeśli takie problemy już się pojawiły, należy jak najszybciej zareagować i wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie swojej pracy. Jednym ze sposobów na zatrzymanie dalszych postępów schorzenia oraz załagodzenie dolegliwości jest zakup fotela rehabilitacyjnego. Zalety płynące z jego użytkowania odczują zresztą osoby, które jeszcze nie odczuwają żadnych dolegliwości. W ich przypadku będzie on pełnił ważną funkcję w profilaktyce podobnych chorób. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Fotel rehabilitacyjny a inne meble biurowe

Najprostsze, standardowe modele zazwyczaj generują dla użytkowników więcej problemów niż korzyści. Siedzisko i oparcie nie są dopasowane do budowy naszego ciała, a możliwości regulacji wysokości lub kątów są bardzo ograniczone. Kolejny problem to jakość wykonania oraz materiałów. Często pozostawia wiele do życzenia, a krzesła nie przechodzą żadnych testów jakości. Nie powinno dziwić, że fotele tego typu w żaden sposób nie chronią przed wadami postawy lub schorzeniami kręgosłupa.

Jaki więc powinien być dobry fotel rehabilitacyjny do pracy przy komputerze? Przede wszystkim nie należy go mylić z tzw. fotelem prezesa, znanym np. z gabinetów kadry zarządzającej. Wprawdzie dobrze się prezentuje i – dzięki wysokiemu oparciu, podłokietnikom oraz głębokiemu siedzisku – pozwala wygodnie się rozsiąść, ale nie zapewnia odpowiednich warunków do długiej pracy przed monitorem.

Jaki wybrać fotel do komputera przy chorym kręgosłupie?

By mieć pewność, że fotel rehabilitacyjny rzeczywiście pomoże nam uniknąć problemów związanych z pracą przy komputerze, przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka cech. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • kształt siedziska i oparcia: fotel powinien mieć wyprofilowane siedzisko i oparcie, najlepiej z systemami podtrzymania poszczególnych odcinków kręgosłupa, anatomicznym wcięciem odciążającym oraz wentylacją organów miednicy;

  • duże możliwości regulacji: w najlepszych modelach użytkownik może dopasować do swoich potrzeb wysokość i głębokość siedziska, wysokość podłokietników oraz podparcia dla odcinka lędźwiowego i piersiowego;

  • stabilność konstrukcji: dobry fotel powinien być wyposażony w stabilną podstawę oraz cechować się wysoką jakością wykonania – zwłaszcza jeśli chodzi o mocowanie siedziska oraz oparcia;

  • materiał obicia: najlepszym wyborem będzie mebel z obiciem z bezpiecznego dla zdrowia, hipoalergicznego materiału – np. wysokogatunkowej tkaniny lub naturalnej skóry.

Fotel rehabilitacyjny jest wprawdzie droższy od zwykłego krzesła biurowego, a jego wybór jest nieco trudniejszy. Warto jednak potraktować go jako inwestycję, która zwróci się w wydajniejszej pracy, wygodniejszej pozycji i, co najważniejsze, poprawie stanu zdrowia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania