Geny odpowiadają za motywację do aktywności fizycznej?

rodzina biega,  imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Prof. Frank Booth i dr Michael Roberts z University of Missouri prowadzili badania na szczurach, które pokazały, że za pomocą genetyki można wytłumaczyć mniejszą lub większą ochotę do rozpoczynania i kontynuowania aktywności fizycznej.

Pierwszy z naukowców selektywnie krzyżował ze sobą gryzonie, by w efekcie końcowym otrzymać osobniki wykazujące skrajną aktywność ruchową lub szczury skrajnie nieaktywne fizycznie.

Amerykanie twierdzą, że bardzo prawdopodobnie wykonano ważny krok w kierunku zidentyfikowania dodatkowych przyczyn ludzkiej otyłości.

Badacze spostrzegli, że linia gimnastyczna biegała 10-krotnie więcej od szczurów bardziej leniwych. W następnym etapie przeprowadzono badania genetyczne, które pokazały różnice genetyczne między nimi. Naukowcy zliczyli mitochondria w miocytach i określili skład ciał zwierząt i okazało się występują drobne różnice. Odmienności genetyczne były najważniejsze.

W przyszłości badacze planują ustalić funkcje pojedynczych genów z spośród 36 wskazanych, jako te które mogłyby odpowiadać za motywację do aktywności fizycznej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania