Grypa żolądkowa - przycyzny, objawy, leczenie i dieta

Brzuch - zdjęcie partnera

Grypa żołądkowa, grypa jelitowa, a czasem nawet potocznie rotawirus, choć nie zawsze on musi wywołać zachorowanie. W każdym razie chodzi o zakażenie układu pokarmowego, które pojawia się za sprawą wirusów. Gdy pojawią się objawy chorzy najczęściej nie są w stanie normalnie funkcjonować przez co najmniej 3 dni. W czasie choroby niezwykle istotna będzie odpowiednia dieta, warto więc dowiedzieć się jakie leki przyjmować i co jeść. Poznajmy również objawy grypy żołądkowej i dowiedzmy się, czy jej przebieg objawowy u dzieci jest taki sam, jak u osób dorosłych.

Przyczyny grypy jelitowej (żołądkowej)

Pośród najczęściej wymienianych przez specjalistów przyczyn pojawienia się zakażenia układu pokarmowego, znajdują się:
rotawirusy,
norowirusy,
adenowirusy.
Do ich przedostania się do organizmu dochodzi za pośrednictwem jelit, bo właśnie tam, przez ich ściany są wchłaniane do ustroju, w którym wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Właśnie dlatego schorzenie to nazywa się grypą jelitową czy jelitówką.

Jak objawia się grypa żołądkowa?

Pośród objawów grypy jelitowej znajdują się:

nudności,
wymioty,
brak apetytu,
bardzo wodnista biegunka,
dreszcze,
gorączka,
osłabienie,
bóle mięśniowe.

Objawy, jakie pojawiają się w przypadku jelitówki nie mają konsekwencji w postaci powikłań i dalszego rozwoju choroby. Pojawiają się i mijają. Jeśli jednak wszystko utrzymuje się dłużej niż 9-10 dni to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Specjaliści wskazują, że jeśli pośród objawów grypy jelitowej zauważymy pojawienie się krwi w stolcu, to konieczne jest udanie się do lekarza.

Ile czasu chorujemy na grypę żołądkową?

Prawda jest taka, że choroba u każdego może wyglądać nieco inaczej, również w kwestii czasu, jaki utrzymują się objawy. Wiele zależy od stanu zdrowia i ogólnej odporności organizmu. Lekarze uznają jednak, że całkowity czas trwania choroby to 5 dni, a objawy najbardziej nasilone pojawiają się w pierwszych 3 z nich. Jednak nasz żołądek nie od razu zaczyna normalnie funkcjonować – u niektórych osób jego normalna praca zostaje przywrócona po około 7 dniach, a u innych pacjentów może to trwać nawet 3 tygodnie. Istotne jest z pewnością, aby w okresie zdrowienia dbać o elementy, które mogą przyspieszyć nasz powrót do zdrowia, takie jak chociażby właściwa dieta przy grypie żołądkowej.

Jak leczy się grypę żołądkową?

W tym schorzeniu skupiamy się na minimalizowaniu dokuczliwości objawów. Zwykle poleca się odpoczynek, najlepiej w łóżku i pozostanie w domu przez kilka dni. Groźne może być doprowadzenie się do odwodnienia. Z tego powodu zaleca się dostarczanie płynów – picie wody, małymi łyczkami ale często. Przy wysokiej gorączce powyżej 39 stopni należy wykonywać zimne okłady. Nawet jeśli na początku choroby nie możemy jeść, lub jest tego niewiele to pamiętajmy o piciu.

Przy jelitówce poleca się przyjmowanie leków probiotycznych, sprawdza się również smecta. Niektóre osoby decydują się na przyjmowanie stoperanu lub laremidu w celu zmniejszenia dokuczliwości objawów. Jeśli chory gorączkuje, to zastosowanie znajdują leki przeciwgorączkowe.

Dieta

Przede wszystkim lekkostrawna. Wskazane jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Sprawdza się woda mineralna, gorzka herbata, napary ziołowe, jak choćby z szałwii czy rumianku. Po kilku dniach sprawdzi się bulion warzywny lub rosół. Najlepiej jednak zdecydować się na chrupki kukurydziane, przeciery z marchewki. Gdy poczujemy się nieco lepiej należy jeść cokolwiek najlepiej jakiś krem-zupę, kasze manną na wodzie, kisiel.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania