Homeopatia - na czym polega i dlaczego budzi kontrowersje?

Homeopatia - zdjęcie partnera

Homeopatia to dziedzina, która posiada grono zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dla jednych jest czymś kontrowersyjnym, natomiast dla innych jedyną słusznością. Pacjenci i lekarze sądzą iż jest to alternatywna dziedzina medycyny, która przynosi skutki bez stosowania syntetycznych medykamentów. Czy naprawdę daje rezultaty? Oraz czym tak naprawdę jest homeopatia?

Homeopatia – co to takiego?

Homeopatią nazywa się grono metod, które zaliczane jest jako medycyna niekonwencjonalna. Opiera się ona na leczeniu dolegliwości poprzez określony zbiór zasad. Powstały one dzięki niemieckiemu lekarzowi Samuelowi Hahnemannowi. To on był osobą, która propagowała homeopatię w postaci w której do dziś jest używana. Jego twierdzeniem było iż podobne można leczyć podobnym (czyli inaczej reguła podobieństw), co jest podstawą w tej dziedzinie. Opinia taka wymaga stosowania produktów, które wywołują takie same dolegliwości, jednak w mniejszych dawkach.

Jakie są zasady homeopatii?

Po pierwszej zasadzie jaką jest stosowanie podobieństw następuje kolejna, która mówi o dynamizowaniu. Polega ona na procesie rozcieńczania toksyn. Według Hahnemanna im bardziej są one rozcieńczone tym są silniejsze i przynoszą lepszą reakcje obronną organizmu, jednak leczenie trwa dłużej. Dynamizowanie substancji stosuje się poprzez połączenie ich z alkoholem lub wodą oraz silne potrząsanie. Dodatkowo powstaje w tym miejscu hipoteza iż cząsteczki wody mające styczność z lekarstwem nabierają właściwości tych właśnie substancji leczniczych. Kolejną zasadą jest stosowanie prawa Heringa, który to stwierdził, że objawy mają swój ściśle określony porządek ustępowania, a kierunek zdrowienia pacjenta jest określony jako posuwający się od wewnętrznego do zewnętrznego. Oznacza to, że pozbywanie się choroby idzie od góry do dołu, od bardzo ważnych organów do tych w mniejszym stopniu istotnych, a także w porządku, który jest odwrotnością do pojawiania się dolegliwości. Dzięki takiej znajomości chronologii, lekarze mogą oceniać czy dana choroba ustępuje, a leczenie idzie w odpowiednim kierunku.

Dlaczego powstają spory o skuteczności homeopatii?

Ta dyskusyjna metoda leczenia posiada liczne grono zwolenników jak i przeciwników. Leczenie za pomocą homeopatii może być skuteczne, gdyż każdy organizm jest inny i nie jest się w stanie przewidzieć stu procentowej reakcji. Za takim leczeniem przemawia podejście całościowe do pozbywania się objawów oraz promowanie reakcji obronnych organizmu do samoleczenia. Plusem jest także możliwość wspierania metod konwencjonalnych. Przeciw temu procesowi pojawiają się argumenty iż metody te nie mają żadnego potwierdzenia naukowego, nie różnią się od efektów placebo, a cały system opiera się na magii podobieństw, które nie mają żadnej przewagi nad tradycyjną medycyną.

Jakie leki zaliczają się do homeopatycznych?

Wśród wytworów medycznych jest cała gama produktów, które wykorzystuje się w leczeniu homeopatycznym. Można je podzielić na jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Opierają się one przede wszystkim na substancjach roślinnych, mineralnych, miazmatycznych oraz pochodzenia zwierzęcego. Poprzez swoją bazę opartą na ziołach mylona jest z ziołolecznictwem. Produkty te występują w postaci granulek, tabletek, kropli, maści, kremów, a także ampułek z roztworami do iniekcji. Rozbudowany asortyment znaleźć można na stronie https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412. Należy jednak pamiętać, co bardzo ważne iż wskazanie i dawkowanie może być ustalane wyłącznie przez lekarza lub doświadczonego homeopatę.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania