Insulinoterapia w cukrzycy typu 2 - "więcej szkody niż pożytku"?

insulina_550.jpeg

Nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma JAMA Internal Medicine sugeruje, że w przypadku starszych pacjentów z cukrzycą typu 2, leki na obniżenie poziomu cukru we krwi mogą "wyrządzić więcej krzywdy niż dobrego".

Około 25,8 mln osób w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę, z czego 90-95% przypadków stanowią osoby z cukrzycą typu 2.

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się opornością na insulinę- niezdolnością organizmu do wytwarzania wystarczającej ilości insuliny lub do efektywnego wykorzystania hormonu, co jest przyczyną wysokiego poziomu cukru we krwi. Z biegiem czasu wysoki poziom cukru może spowodować choroby nerek, oczu lub serca, uszkodzić nerwy lub przyczynić się do udaru mózgu.

Cukrzycę typu 2 diagnozuje się po przez badanie krwi, które mierzy poziom hemoglobiny A1c (hemoglobiny glikowanej lub hemoglobiny glikolizowanej) we krwi. Ten test ujawnia średni poziom glukozy we krwi, jaką posiadał pacjent w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

W USA, cukrzyca typu 2 jest diagnozowana, gdy poziom hemoglobiny A1c osiąga 6,5% lub wyższy. Wyższy poziom HbA1c jest większym ryzykiem innych problemów zdrowotnych.

Czasami wystarczy dobrze zarządzać swoją dietą przy cukrzycy typu 2, jednak inne przypadki wymagają przyjmowania leków- takich jak insulina lub metformina- aby pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, a ostatecznie, zredukować ryzyko powikłań cukrzycowych.

Jednak naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii, University of Michigan Medical School oraz Ann Arbor Veterans Affairs Hospital, którzy przeprowadzili ostatnie badanie, twierdzą, że korzyści z takiego leczenia - szczególnie dla osób w wieku powyżej 50 lat - nie zawsze przeważają nad negatywami.

Prof. Yudkin komentuje:
"Ostatecznie, celem leczenia jest obniżenie poziomu cukru we krwi nie dla celu samego w sobie, ale aby zapobiec przewlekłej niepełnosprawności lub śmiertelnym komplikacjom. Jeśli ryzyko tych powikłań jest odpowiednio niskie i ciężar leczenia odpowiednio duży, leczenie spowoduje więcej szkody niż dobra. Równowaga pomiędzy nimi nie może być określona przez prostą liczbę, jak poziom glukozy we krwi"

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania