Jagody i truskawki mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca u kobiet?

Jagody - freerangestock.com

Nowe badanie sugeruje, że kobiety mogłyby obniżyć ryzyko zawału serca aż o jedną trzecią przez jedzenie trzech lub więcej porcji jagód i truskawek na tydzień, prawdopodobnym powodem jest zawartość w tych produktach antocyjanów(klasa dietetycznych flawonoidów).

Naukowcy napisali o swoich ustaleniach 15 stycznia w numerze American Heart Association czasopisma Circulation.

Skupili się na czarnych jagodach i truskawkach, ponieważ są najczęściej spożywanymi jagodami w USA.

Badacze sugerują, że te same badania mogą być prawdziwe dla innych pokarmów roślinnych bogatych w antocyjany, takich jak: winogrona, jeżyny, bakłażan. Antocyjany to pigmenty odpowiedzialne za czerwoną, fioletową i niebieską barwę wielu roślin.

Zestaw danych uwzględnionych w badaniu obejmował 93.600 kobiety w wieku od 25 do 42 lat, które były obserwowane przez 18 lat, począwszy od roku 1989, i w tym czasie co cztery lata wypełniały kwestionariusze dotyczące ich diety.

Wśród uczestniczek, było 405 u których wystąpił atak serca.

Kiedy przeanalizowano wyniki ankiet, naukowcy odkryli, że kobiety, które jadły najwięcej jagód i truskawek miały o 32% niższy wskaźnik ryzyka zawału serca niż kobiety, które spożywały je raz na miesiąc lub mniej.

Dane pozostały niezmienione nawet po uwzględnieniu innych potencjalnie wpływających czynników jak wiek, wysokie ciśnienie krwi, atak serca, ćwiczenia, palenie tytoniu, masa ciała, spożycie kofeiny i alkoholu.

Nawet u kobiet, których dieta była bogata w inne owoce i warzywa, nie wykazano zmniejszonego poziomu ryzyka.

Główny autor Aedín Cassidy, szef Wydziału Żywienia w Norwich Medical School w UEA, powiedział w oświadczeniu:
„Pokazaliśmy, że nawet w młodym wieku, spożycie większej ilości tych owoców( truskawek i czarnych jagód) może zredukować ryzyko zawału serca w wieku późniejszym”

Odkryto również, że spożywanie pokarmów bogatych w inne podklasy flawonoidów nie zostały znacząco związane z ryzykiem zawału serca.

Cassidy, Rimm i współpracownicy sugerują, że antocyjany mogą pomóc rozszerzyć tętnice, zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej, świadczyć inne sercowe korzyści.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania