Jak często należy zmieniać okulary korekcyjne?

Okulary - zdjęcie partnera

Osoby z wadą wzroku wiedzą, jak ważne jest właściwe dbanie o okulary. Odpowiednie czyszczenie soczewek, zakładanie i zdejmowanie dwoma rękami, przechowywanie wyłącznie w specjalnym futerale, to zasady, które zna każdy, kto nosi okulary. Ale czy wiecie, jak często zmieniać okulary?

Czy okulary korekcyjne zużywają się?

Okulary i właściwie dopasowane soczewki pozwalają dobrze widzieć otaczający świat i korygować występującą u pacjenta wadę wzroku. Jednak, żeby działanie było skuteczne warto pamiętać, że wykorzystywane soczewki muszą być nie tylko dobrane odpowiednio do wady, ale i w dobrym stanie. Niestety na co dzień są one narażone na wiele szkodliwych czynników, takich jak zabrudzenia oraz mikrouszkodzenia. Gdy na soczewkach znajdowały się będą rysy komfort widzenia będzie znacznie gorszy.

Na szybsze zużycie soczewek wpływ ma np. niewłaściwa pielęgnacja. Okulary należy czyścić specjalnymi ściereczkami i dedykowanymi płynami. Niestety nie zawsze tak to wygląda, a korzystanie z przypadkowych środków sprawia, że okulary szybciej się niszczą.

Trzeba wiedzieć, że wraz z upływem czasu szkła zużywają się, a powłoka ulega zniszczeniu.

Temat zużywania się okularów porusza się również w kontekście oprawek, bo nawet odporne materiały, takie jak metal czy tytan z czasem osłabiają się. Kolor może blaknąć, przez co wyglądają mało estetycznie. Zużyciu ulegać mogą także poszczególne komponenty, co wpływa negatywnie na komfort i wygodę użytkowania.

Wymiana okularów i soczewek - dlaczego jest konieczna?

W Pracownie Optyczne wymienić możesz swoje zużyte okulary na nowe. Nie tylko soczewki, ale i oprawki. Skorzystaj z możliwości wykonania badania wzroku w salonach znajdujących w całej Polsce i dbaj o swój wzrok regularnie. Jeśli kontrolne badanie wykaże, że soczewki, które posiadasz są już niewystarczające - nie odwlekaj decyzji o ich wymianie. Zbyt mała lub zbyt silna moc soczewki powodować może nie tylko pogorszenie widzenia, ale również inne dolegliwości, w tym bóle głowy, oczu, z nawet zawroty głowy.

To właśnie zmiany związane z pogorszeniem lub poprawą wzroku są najczęstszym powodem wymiany okularów na nowe.

Moda i design

Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na wymianę okularów jest też zmieniająca się moda. W kolejnych sezonach zmieniają się preferencje dotyczące wyglądu oprawek, kolorystyki, która jest na topie. Dla wielu osób aktualne trendy to temat na tyle ważny, że decydują się na wymianę oprawek. Jednak w tym zakresie jest to kwestia bardzo indywidualna, którą analizować należy wyłącznie w kontekście własnych preferencji.

Jak często wymieniać okulary?

Obserwuje się, że wiele osób decyduje się na wymianę okularów na nowe wtedy, gdy dotychczas posiadany model ulegnie uszkodzeniu, zagubieniu, lub gdy wada wzroku pogorszyła się na tyle, że lekarz okulista zaleca wymianę soczewek na mocniejsze lub słabsze. Takie podejście nie jest zalecane przez specjalistów, którzy radzą, aby regularnie monitorować stan okularów, korzystając z pomocy fachowców.

Znaczne uszkodzenia, zarysowania powierzchni soczewki, to sytuacje jednoznacznie świadczące o konieczności wymiany. Nie każde uszkodzenia są jednak zauważalne dla użytkownika, a mimo tego mogą wpływać na pogorszenie widzenia. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest kontrola, zarówno wzroku, jak i soczewek.

Specjaliści oceniają, że uwzględniając wszystkie czynniki wpływające na tempo zużywania się soczewek i całych okularów, powinny one być wymieniane średnio co 2-3 lata. Jednocześnie podkreślają, że nie można ustalić jednego terminu dla wszystkich, ponieważ sytuacja zdrowotna każdego pacjenta jest inna. Osoby ze stabilną wadą wzroku, które dbają o swoje okulary mogą potrzebować wymiany rzadziej, niż ci, którzy nie stosują się do wytycznych związanych z dbaniem o soczewki czy oprawki. Dlatego, jeśli zastanawiasz się czy to już czas na wymianę - warto udać się do optyka, który oceni kondycję Twoich okularów, a także przeprowadzi badanie wzroku.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania