Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Leczenie Alkoholu - zdjęcie partnera

Pomimo, że alkoholizm jest jednym z najczęściej występujących uzależnień w naszym kraju i dotyczy praktycznie każdej grupy społecznej wciąż panuje mnóstwo mitów i stereotypów błędnie klasyfikujących alkoholików. Najczęściej powtarzanym jest przekonanie, że alkoholik to osoba z marginesu społecznego, spędzająca czas pod przysłowiową „budką z piwem”. Tymczasem alkoholizm jako choroba cywilizacyjna dotyka także osoby wykształcone, aktywne zawodowo, posiadające rodziny i udane związki. To właśnie bliskie osoby wcześniej dostrzegają problem z nadużywaniem napojów wyskokowych i szukają sposobu jak zmusić alkoholika do leczenia.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Faktem jest, że nie każda osoba spożywająca alkohol ma z nim realny problem. Kluczem do rozpoznania uzależnienia od niego jest obserwacja zachowań danej osoby względem alkoholu. Zadajmy sobie pytanie czy jest ona w stanie samodzielnie ograniczyć picie, czy szuka okazji do jego spożycia lub ukrywa ten fakt. Pomoc alkoholikowi jest niezwykle trudna i często niemożliwa bez zastosowania odpowiednich środków. Alkoholizm zwany jest „chorobą iluzji”, która objawia się zakładaniem wielu masek, które mają na celu ukryć picie przed bliskimi, a także przed samym sobą. Osoba mająca problem z alkoholem, pomimo wielu starań, nie jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez partnera czy szefa, co w konsekwencji objawia się niesłownością czy nagłymi wybuchami niekontrolowanej agresji.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Pierwsza rozmowa z alkoholikiem przeważnie kończy się fiaskiem i zapewnieniem, że sami wymyśleliśmy ten problem, czepiamy się czy szukamy powodu do kłótni. Takie zachowanie nie może przekreślać dalszych działań i starań jak namówić alkoholika na leczenie. Prawdą jest, że najtrudniej rozmawiać z osobą bliską, dlatego tak ważne w leczeniu alkoholizmu jest wsparcie z zewnątrz. Przed rozpoczęciem pierwszych rozmów z alkoholikiem warto samemu przygotować się do tej konfrontacji, np. korzystając z bezpłatnych infolinii lub podczas spotkania ze specjalistą leczenia uzależnień. Rozmowa z alkoholikiem nie powinna odbywać się w atmosferze kłótni czy podczas stanu upojenia. Pierwsza pomoc dla alkoholika polega na uświadomieniu rangi problemu, gdyż bez tego niemożliwe jest podjęcie leczenia. Nie da zrobić się tego bez budowania zaufania, zapewnień o wsparciu w czasie terapii i po niej. Sami musimy zrozumieć, że bliska nam osoba zmaga się z chorobą i nie winić jej za tą słabość.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

To trudne zadanie powinno odbywać się w porozumieniu z terapeutą wiedzącym jak pomóc alkoholikowi. Warto ukryć przed alkoholikiem te działanie i doprowadzić do konfrontacji w terapeutą działając na zasadzie zaskoczenia. Taka terapia wstrząsowa dla alkoholika często jest skuteczna już po pierwszym spotkaniu, gdyż odbywa się z dala od pretensji i przykrych słów, a odbywa się z udziałem bliskich osób i terapeuty. Takie spotkanie przedstawia realne fakty, konkrety, które nie są wyolbrzymione przez panujące emocje czy konflikt rodzinny. Podczas konfrontacji staramy się unikać oskarżeń, pretensji, lecz skupić się na rozwiązaniu problemu.

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Konfrontacja i zgoda na rozmowę w obecności terapeuty daje sposobność jak skłonić alkoholika do leczenia. Często mówimy, że najtrudniejszy jest pierwszy krok i właśnie tym krokiem może być konfrontacja, która pomaga zdjąć zakładane wcześniej maski i co ważne, uświadomić sobie, że leczenie nie jest aż tak trudne. Alkoholik uświadamia sobie, że ma już wsparcie, nie musi sam szukać odpowiedniej placówki, ktoś zrobił to w jego imieniu, lecz dalsza droga musi zależeć już od niego samego. To idealny scenariusz, który jest jak najbardziej realny i często spotykany w tego typu terapii zbudowanej na zaskoczeniu. Niestety, nie jedyny…

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Alkoholizm zwany także „chorobą duszy” jest niezwykle skomplikowanym uzależnieniem, na które nie ma gotowych rozwiązań. Nawet jeśli alkoholik po pierwszych rozmowach nie chce podjąć leczenia, nie mamy pewności, że nie zrobi tego za jakiś czas. Sama interwencja może pomóc zmienić nastawienie bliskich osób biorących w niej udział, a w konsekwencji zmienić także alkoholika. Wiele rodzin, aby uniknąć konfliktu nieświadomie stwarza pijącemu dobre warunki ku rozwoju uzależnienia: zadbany dom, mniej obowiązków czy pozwolenie na picie, aby zachować poczucie normalności to częste zachowanie kobiet, a w szczególności matek. Zdarza się, że zmiana tych zachowań jest dla alkoholika szokiem, który skłania go do podjęcia leczenia.

Koszty leczenia alkoholizmu.

Samo rozpoczęcie leczenia jest już dużym sukcesem, a na jego powodzenie ma wpływ wiele czynników takich jak nastawienie alkoholika, jego bliskich, a także doświadczenie i metody leczenia podjęte przez ośrodek leczenia uzależnień. Niektóre placówki takie jak Insertmed Warszawa oferują nie tylko wsparcie terapeutyczne, ale także możliwość leczenia farmakologicznego. Więcej o tej metodzie, kosztach leczenia za pomocą leków można znaleźć na stronie internetowej placówki - https://insertmed.pl/.

Podsumowując, warto w sprawie zdrowia i życia najbliższych nam osób konsultować się ze specjalistami w danej dziedzinie, którzy mają doświadczenie jak pomóc alkoholikowi. Często myślimy, że jest za wcześnie na interwencje, a nawet sami wypieramy problem alkoholizmu, który zawsze dotyczył kogoś innego. Nie uznawajmy alkoholizmu za coś wstydliwego i bardzo odległego od „normalnego” życia czy też sytuację bez wyjścia. Pamiętajmy, że choroba ta, choć trudna i nieuleczalna, ma szanse powodzenia przy zastosowaniu dobrze dobranych środków w odpowiednim miejscu i czasie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania