Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie i jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierz - zdjęcie partnera
Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi?

Najlepiej, aby ciśnienie tętnicze w przypadku ludzi dorosłych nie przekraczało wartości 120 mmHg (tzw. ciśnienie skurczowe) i 80 mmHg (tzw. ciśnienie rozkurczowe), wtedy mówi się o ciśnieniu optymalnym. O ciśnieniu prawidłowym można natomiast powiedzieć, kiedy jego wartości nie będą przekraczać 120-129/70-84 mmHg, zaś o ciśnieniu wysokim prawidłowym mówi się wówczas, kiedy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe wynoszą odpowiednio 130-139 mmHg oraz 85-89 mmHg. W sytuacji, kiedy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają wartości 140/90 mmHg mówi się już o nadciśnieniu tętniczym.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiary ciśnienia tętniczego powinny odbywać się w naszym normalnym otoczeniu, w domu. Do pomiaru ciśnienia tętniczego powinno się przyjąć pozycje siedzącą, w tej pozycji powinno się też kilka minut odpocząć. Ramie, na którym będzie wykonywany pomiar, musi znajdować się w poziomie serca, a cała ręka musi być oparta, dlatego też najlepiej jest wykonywać pomiary przy stole. Następnie należy założyć ciśnieniomierz. Mankiet ciśnieniomierza powinno się owinąć wokół ramienia tak, aby dolna krawędź mankietu znajdowała się około trzech centymetrów powyżej zgięcia łokciowego. Następnie należy włączyć ciśnieniomierz i odczytać z wyświetlacza pomiar. Powinno się wykonać dwa pomiary na tym samym ramieniu, pomiędzy jednym a drugim pomiarem należy zachować odstęp około jednej minuty. Ostatecznym wynikiem będą uśrednione wartości z obydwu pomiarów. Należy pamiętać o tym, że czasami wartości pomiaru mogą być zafałszowane. Ma to zwykle miejsce w sytuacji, kiedy nie przestrzegamy procedury pomiaru: nie odpoczniemy przed pomiarem, nie przyjmiemy właściwej pozycji ciała lub też źle założymy mankiet albo użyjemy niewłaściwego mankietu. Mankiet powinien być bowiem różnej szerokości w zależności od tego czy ciśnienie tętnicze będzie mierzone u dziecka czy u człowieka dorosłego.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Należy pamiętać, że najdokładniejsze pomiary ciśnienia tętniczego krwi uzyskuje się stosując do jego pomiarów ciśnieniomierz manualny, w którym do pomiarów wykorzystywany jest stetoskop. Jednak takim ciśnieniomierzem nie jesteśmy w stanie samodzielnie w domu zmierzyć ciśnienia, dlatego też w domu warto jednak stosować ciśnieniomierze w pełni automatyczne.

Jakie rodzaje ciśnieniomierzy automatycznych można kupić?

W aptekach i sklepach medycznych można kupić ciśnieniomierz naramienny oraz ciśnieniomierz nadgarstkowy. Który z nich jest lepszy? Zdecydowanie lepszą renomą cieszy się ciśnieniomierz naramienny, który uważany jest za bardziej dokładny i uzyskiwane przy jego użyciu pomiary ciśnienia tętniczego krwi są zdecydowanie bardziej precyzyjne. Ten typ ciśnieniomierza jest również bardziej rozpowszechniony na rynku. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest niestety znacznie mniej dokładny, pomiary ciśnienia na nim uzyskiwane są zdecydowanie mniej wiarygodne i obarczone większymi błędami. Jednak używanie ciśnieniomierza nadgarstkowego jest w pełni uzasadnione u osób bardzo otyłych, u których nie ma możliwości założenia mankietu do mierzenia ciśnienia na ramie. Ponadto, ciśnieniomierz nadgarstkowy jest też polecany dla osób poniżej 50 roku życia, które nie mają problemów z miażdżycą naczyń krwionośnych.

Na co należy zwrócić uwagę kupując ciśnieniomierz naramienny?

Przede wszystkim przy zakupie ciśnieniomierza naramiennego należy zwrócić uwagę na to, jak szeroki jest mankiet aparatu. Jeśli bowiem mankiet będzie za szeroki lub też odwrotnie-zbyt wąski, wtedy pomiary mogą być bardzo niedokładne lub wręcz zafałszowane. Zazwyczaj, standardowa szerokość mankietu w aparatach do mierzenia ciśnienia wynosi pomiędzy 20 a 32 cm. Osoby bardzo otyłe lub też osoby z bardzo rozbudowanymi mięśniami ramion powinny używać mankietu, którego szerokość byłaby większa niż 32 cm. Jeśli zaś chodzi o dzieci, to oczywiście one powinny mieć mierzone ciśnienie aparatem, w którym szerokość mankietu jest mniejsza i wynosi mniej niż 20 cm. Warto zatem zawsze kupić taki ciśnieniomierz, w którym istnieje możliwość samodzielnej wymiany mankietów. Wtedy też cała rodzina, bez względu na wiek i masę ciała użytkowników, będzie mogła wykorzystywać ten sam ciśnieniomierz do pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto, przy zakupie ciśnieniomierza warto sprawdzić, w jaki sposób aparat jest zasilany. Zdecydowana większość aparatów do mierzenia ciśnienia jest wyposażona w baterie. Nie jest to niestety wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które muszą mierzyć ciśnienie tętnicze krwi codziennie i to po kilka razy, bowiem baterie wtedy szybko się zużywają, co wiąże się z koniecznością ich częstej wymiany. Dlatego dobrze byłoby, aby zakupiony przez nas ciśnieniomierz miał poza bateriami także możliwość zasilania sieciowego. Dzięki temu, nawet jeśli baterie się zużyją, a my nie będziemy na to przygotowani, będziemy mogli i tak korzystać z urządzenia i dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Zakupiony przez nas ciśnieniomierz powinien być również wyposażony we wskaźnik słabej baterii. Dzięki temu, zwłaszcza, jeśli kupiony przez nas model aparatu do mierzenia ciśnienia nie jest wyposażony w zasilacz sieciowy, nie spotka nas przykra niespodzianka dotycząca niedziałających w aparacie baterii. Ponadto dobrze też, kiedy zakupiony przez nas aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi jest wyposażony w funkcje wykrywania zaburzeń czynności serca, czyli arytmii. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wstępnie stwierdzić czy nasze serce pracuje prawidłowo i jeśli zaczną pojawiać się komunikaty o zaburzonej jego pracy, wtedy będzie to znak, że zachodzi potrzeba szybkiego kontaktu z naszym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Warto również, aby aparat do mierzenia ciśnienia wyposażony był w funkcje zapamiętywania kilkunastu ostatnich pomiarów wartości ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki temu łatwo można wrócić do starszych pomiarów i porównać je z nowymi. Dobry ciśnieniomierz można kupić w sklepie z artykułami medycznymi lub w aptece stacjonarnej czy online jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k266-Cisnieniomierze . Zawsze warto porozmawiać o różnych funkcjach danego produktu ze sprzedawcą, który pomoże dobrać nam najlepszy dla nas i naszych potrzeb aparat do mierzenia ciśnienia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania