Jak sobie poradzić z uczuciem zatkanego nosa?

zatkany-nos.jpg

Zatkany nos to jeden z najmniej przyjemnych objawów przeziębienia bądź alergii. Utrudnione oddychanie przeszkadza właściwie w każdej czynności, jaką wykonujemy. O ile temu uczuciu towarzyszy katar, którego wysiąkanie pozwala pozbyć się wydzieliny, sytuacja jest nienajgorsza. Ale co gdy po katarze nie ma ani śladu, a zatkany nos nieustannie nam towarzyszy i przeszkadza? Warto rozważyć przyczyny takiej sytuacji i poznać domowe, skuteczne metody na walkę z tą przypadłością.

Zatkany nos – najczęstsze przyczyny

Przyczyn zatkanego nosa może być bardzo wiele. Najczęściej jest to powód zakażenia, czyli zwykłego przeziębienia, zmian strukturalnych, alergii oraz naczynioruchowego nieżytu nosa. Najczęściej z katarem i zatkanym nosem mamy do czynienia podczas przeziębienia. Niektórzy uważają, że przeziębienie minie samo bez stosowania jakiegokolwiek leczenia, więc trzeba po prostu ten okres przeczekać. Jednak nie do końca jest to prawdą. Po niedoleczonym przeziębieniu bardzo łatwo mogą wystąpić powikłania, takie jak grypa, zapalenie czy przewlekłe infekcje zatok. Po czym to rozpoznać? Przy zwykłym przeziębieniu wydzielina z nosa jest przezroczysta. Wraz z katarem może pojawić się obrzęk śluzówki. Gdy kolor wydzieliny zmieni się na żółty lub zielonkawy, oznacza to, że doszło do zakażenia bakteryjnego. Wtedy mamy do czynienia z poważniejszą dolegliwością niż zwykłym przeziębieniem i jest to dobry moment, aby udać się do lekarza. Jeżeli uczuciu zatkanego nosa i katarowi towarzyszą bóle głowy, zwłaszcza przy pochylaniu, zapewne jest to zapalenie zatok. To na tyle poważny stan, że ciężko pozbyć się go domowymi metodami. Dlatego jeśli tylko zauważymy u siebie zmianę na gorsze po przebytym przeziębieniu, natychmiast udajmy się do lekarza. Zatkany nos to również powszechny objaw alergii. Mogą towarzyszyć mu: łzawienie i zaczerwienienie oczu, częste kichanie, wysypka czy katar sienny. W wypadku alergii objawy te mogą utrzymywać się w konkretnym okresie, na przykład w czasie pylenia rośliny, która nas uczula, lub przez cały rok w wypadku alergii na kurz i roztocza, które ciągle unoszą się w powietrzu w naszym otoczeniu.

Jak sobie radzić z zatkanym nosem?

Jeżeli katar i zatkany nos to wynik przeziębienia, warto od razu zastosować znane domowe metody na jego zwalczanie. Naszym celem będzie rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, a także zabicie wirusów i bakterii, które wywołują katar. Dobrym pomysłem będzie robienie inhalacji za pomocą gorącej wody i olejków eterycznych, zwłaszcza eukaliptusowego. Wystarczy kilka razy dziennie po około pół godziny wykonywać inhalacje, by już po paru dniach odczuć wyraźną ulgę. Warto wypróbować też maści rozgrzewające z ekstraktem z eukaliptusa i na noc smarować nimi okolice klatki piersiowej, pleców i czoła – tam, gdzie znajdują się drogi oddechowe. To również może skutecznie pomóc odetkać nos i przynieść ulgę. Innym prostym sposobem jest stosowanie wody morskiej w aerozolu – to środek niedrogi, ale skuteczny w walce z zatkanym nosem. Woda morska świetnie nawilża śluzówkę i usuwa opuchliznę, będącą najczęstszą przyczyną zatkanego nosa. Przykłady takich środków można znaleźć tutaj: http://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/zatkany-nos.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania