Jak uchronić dziecko przed wstrząsem anafilaktycznym?

pies i dziecko,by Tina Phillips/ www.freedigitalphotos.net

Anafilaksja jest rodzajem gwałtownej reakcji uczuleniowej na jad owadów, po spożyciu orzechów, białka ryb, skorupiaków, mleka, a nawet po kontakcie z produktami zawierającymi lateks Np. smoczki dla dzieci. Jeżeli reakcja alergiczna miała miejsce w pierwszych latach życia dziecka istnieje duże prawdopodobieństwa wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w późniejszym okresie.

Do anafilaksji dochodzi najczęściej po kolejnej integracji antygenu z przeciwciałem. Rzadko po jednorazowej styczności z danym alergenem. W momencie nagłego ataku histamina i przeciwciała IgE zostają bardzo szybko uwalniane, przez co drogi oddechowe ulęgają zwężeniu, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Stan, do jakiego dochodzi jest niebezpieczny dla zdrowia, jak również życia chorego. Wynikiem wady układu immunologicznego jest właśnie alergia u dzieci Testy wykonane w okresie wczesnego dzieciństwa umożliwiają postawienie prawidłowej diagnozy i znacznie przyspieszają metodę leczenia. Alergii u dzieci nie należy nigdy bagatelizować, tym bardziej, że każdy powinien zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Testy z krwi przeprowadza się u maluchów do 3 roku życia, dopiero później wykonać testy skórne. Badania diagnostyczne u dzieci przeprowadzić można w placówkach LUX MED, posiadających swoje oddziały na terenie całego kraju.

Wstrząs anafilaktyczny zakończyć się może śmiercią w momencie, gdy do mózgu nie dopływa odpowiednia ilość tlenu, a obrzęk szyi i karku optymalnie utrudnia oddychanie. Rodzice dzieci silnie uczulonych powinni być zawsze zaopatrzeni w zestaw ratujący życie. W nagłym wypadku zastrzyk z adrenaliny jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Oczywiście, nie należy zapominać o natychmiastowym wezwaniu karetki pogotowia. Strzykawki z adrenaliną dostępne są w dawce dla dzieci 0, 15 mg po okazaniu recepty. Koszt ampułko-strzykawki waha się w granicach około 300zł.

Najbardziej bezpieczne jest unikanie kontaktu z alergenem, jednak nie zawsze można uchronić malucha przed czynnikiem uczulającym, jak to bywa w przypadku alergii na jad owadów. W podobnej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie odczulanie, które wykonywać można u maluchów dopiero po ukończeniu 5 roku życia. W przypadku uczulenia na jad skuteczność odczulania osiąga wartość około 80-90%, zmniejszając jednocześnie ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej w przyszłości.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania