Jak wygląda proces zakładania licówek?

U dentysty - zdjęcie partnera

Jeśli wygląd naszych zębów z jakichś powodów nie jest dla nas atrakcyjny i estetyczny, sprawdźmy, w jaki sposób możemy sobie poradzić z tym problemem, odwiedzając gabinet stomatologiczny. Jeżeli mankamentem są niemożliwe do usunięcia, przebarwienia, nierówne zęby z przodu lub zbyt duże szpary między nimi, pomóc mogą licówki, czyli niewielkie, cienkie płatki maskujące z materiałów stomatologicznych. Sprawdźmy, jak wygląda proces zakładania licówek.

Rodzaje licówek. Licówki kompozytowe, czy porcelanowe?

Zanim przejdziemy do tematu procesu zakładania licówek, odpowiemy sobie na kilka pytań, które często zadają osoby rozważające ich zastosowanie. Nie będziemy opowiadać dokładnie, co to są licówki, bo zakładamy, że to nasi czytelnicy już wiedzą. Opowiemy za to, co nieco na temat tego, ile kosztuje licówka i od czego zależy jej cena. Pisać będziemy oczywiście o aktualnych cenach w gabinetach stomatologicznych w 2021 roku.

Ceny licówek zależą przede wszystkim od materiałów, z których są wykonane. Do wyboru mamy dwie opcje: licówki kompozytowe i porcelanowe. Te pierwsze są tańsze, ale mniej trwałe. Jeśli szukamy informacji na temat tego, czy licówki są na stałe, po poprzednim zdaniu już wiemy, że nie są. Licówki kompozytowe z założenia należy wymieniać co 2-3 lata, natomiast licówki porcelanowe mogą przetrwać nawet ponad dekadę - czytamy na stronie Centrum Stomatologii Dental Fraternity.

Jak łatwo możemy się domyślić, licówki kompozytowe są tańsze. Kosztują ok. 300 zł za sztukę. Koszt licówki porcelanowej to 700-1500 zł. Zaznaczmy przy tym, że cena całego zabiegu (założenia wszystkich zaplanowanych licówek) zależy też od ilości licówek oraz tego, czy są wykonywane na zamówienie, czy gotowe. Licówki kompozytowe to propozycje dla osób, które w danej chwili nie dysponują nadmiarem środków, a marzą o szybkiej zmianie wyglądu swojego uzębienia.

Zakładanie licówek. Kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym i gotowe!

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz ustali z nami, jakie są nasze oczekiwania i przeprowadzi z nami gruntowny wywiad, by ustalić ewentualne przeciwwskazania. Jeśli lekarz stwierdzi, że zęby wymagają leczenia lub wybielania przed nałożeniem licówek, to podczas kolejnych wizyt właśnie te działania zostaną podjęte. Gdy zęby są zdrowe, stomatolog pobierze od nas wyciski zębów. Przygotuje też symulację nowego wyglądu, która uwzględnia kolorystykę i kształty licówek.

Następnie stomatolog przygotowuje tzw. makietę nowego uśmiechu, którą „przymierzamy” podczas drugiej wizycie w gabinecie. Makietę nosimy przez kilka dni i oceniamy komfort noszenia, estetykę. Jeśli wszystko jest w porządki, akceptujemy makietę i udajemy się na kolejną wizytę. Podczas trzeciej wizyty stomatolog w miejscowym znieczuleniu oszlifuje delikatnie nasze naturalne zęby lub zmatowi szkliwo i pobierze kolejne wyciski, podstawę do wykonania właściwych licówek.

Podczas trzeciej wizyty lekarz umieszcza na naszych zębach tymczasowe licówki. Po około 10-15 dniach, zgodnie z zaleceniami specjalisty, udajemy się na ostatnią z założenia wizytę w całym procesie zakładania licówek. Podczas czwartej wizyty stomatolog usunie licówki tymczasowe i naklei właściwe nakładki cementem utrwalanym promieniami generowanymi przez specjalną lampę. Ostatni etap to usuwanie nadmiaru cementu stomatologicznego i polerowanie powierzchni. I gotowe! Bardzo rzadko zdarza się, że konieczna jest dodatkowa wizyta, gdy np. wyczujemy językiem jakieś niewidoczne dla oka (nawet uzbrojonego) ryski, czy wgłębienia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania