Jak zmienia się gust muzyczny wraz z wiekiem?

dziecko słucha muzyki, Michal Marcol / www.freedigitalphotos.net

Na łamach Journal of Personality and Social Psychology naukowcy z Cambridge University informują, że gust muzyczny stopniowo zmienia się i łagodnieje wraz z wiekiem.

Badacze twierdzą, że określone rodzaje muzyki są charakterystyczne dla poszczególnych okresów życia i odpowiadają aktualnym potrzebom psychicznym człowieka.

Naukowcy uważają, że muzyka jest ważną częścią ludzkiej osobowości i stanowi istotne tło dla ważnych momentów w jego życiu m.in.: w poszukaniu własnej tożsamości, walce o autonomię, dążeniu do bycia akceptowanym przez innych, realizowaniu pragnienia związanego z informowaniem otoczenia o swoich upodobaniach intelektualnych, statusie czy emocjach.

Okres nastoletni jest uważany, za ten, w którym muzyka zaczyna nabierać dla człowieka dużego znaczenia. Ten okres, odznacza się na ogół gwałtowną, krótkotrwałą fascynacją utworami kategorii intensywnej (punk, metal).

Wczesną dorosłość charakteryzuje głównie kategoria współczesna (pop, rap) i wraz wiekiem coraz bardziej istotna staje się kategoria łagodna (muzyka elektroniczna, R&B), która opisywana jest, jako muzyka pozytywna emocjonalnie, romantyczna i odpowiednia do tańca.

Wiek średni jest najlepszym okresem dla muzyki wyrafinowanej tj. jazzu, klasyki, oraz muzyki z kategorii bezpretensjonalnej, jak country, folk czy blues, które są określane jako pozytywne i relaksujące.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania