Jakie leki należy stosować w leczeniu bezsenności?

Leki na bezsenność - zdjęcie partnera

Bezsenność to zdaniem WHO choroba cywilizacyjna XXI wieku. Nawet połowa Polaków cierpi z powodów kłopotów ze snem przez co najmniej parę tygodni w ciągu roku. W jaki sposób leczy się bezsenność? Jakie leki są stosowane w przypadku kłopotów ze snem?

Zaburzenia snu - skąd się biorą

Współcześnie lekarze mówią o epidemii bezsenności. Blisko 1/3 ludzkości przynajmniej raz w życiu przez pewien okres ma problem z zasypianiem i odpowiednim wypoczynkiem. Powodów takiego stanu jest wiele. Do najczęstszych przyczyn bezsenności zalicza się:

  • Stres,
  • zmęczenie pracą i brakiem wypoczynku,
  • zaburzenie równowagi praca/życie prywatne,
  • nieodpowiednie przyzwyczajenia żywieniowe,
  • brak ruchu.

Bezsenność może być powodowana również przez brak odpowiedniej higieny snu, hałas, zanieczyszczenie światłem i wiele innych zjawisk charakterystycznych dla miejskiego życia. Łagodne zaburzenia snu to problemy z bezsennością, które trwają kilka dni i nie prowadzą do większych kłopotów zdrowotnych. Bezsenność krótkotrwała trwa od kilku dni do paru tygodni i po wdrożeniu środków zapobiegawczych przemija. O bezsenności przewlekłej mówi się, jeśli kłopoty ze snem utrzymują się dłużej niż miesiąc i wpływają na funkcjonowanie pacjenta w ciągu dnia, znacznie osłabiając komfort jego życia. Leczeniem bezsenności zajmuje się psychiatra, jednak jeśli po raz pierwszy mamy tego typu kłopoty, możemy na początek udać się do lekarza rodzinnego lub internisty. 

Leczenie bezsenności: domowe sposoby

Leczenie bezsenności warto rozpocząć od łagodnych środków. Zaleca się przyjrzeć swojej higienie snu: obniżyć temperaturę w sypialni, zadbać o jej odpowiednie zaciemnienie i postarać się kłaść i wstawać o stałych godzinach. Na dwie godziny przed snem zaleca się zrezygnować z korzystania z ekranów: w tym smartfonów, które nie powinny mieć w ogóle wstępu do sypialni. Zdaniem psychiatrów, to właśnie smartfony i potrzeba ciągłego sprawdzania powiadomień sprawia, że się nie wysypiamy, a bezsenność dotyka już nawet nastolatków. 

W dalszej kolejności konieczne jest przyjrzenie się swojej diecie: na noc nie powinniśmy się szczególnie objadać, ani też chodzić spać głodnymi. Dobrze jest sięgać po produkty, które sprzyjają wydzielaniu melatoniny, czyli hormonu snu. Cierpki sok wiśniowy, pieczarki, maliny truskawki, porzeczki, migdały, orzechy i banany są źródłem tryptofanu, aminokwasu przekształcanego w serotoninę niezbędną do wydzielania melatoniny. 

Leki na bezsenność: bez recepty i na receptę

Na początek można sięgnąć po preparaty i leki dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli chodzi o ziołolecznictwo, poleca się ekstrakty z waleriany i chmielu, które wykazują działanie uspokajające i rozluźniające mięśnie. Regularnie stosowane przedłużają fazę snu aktywnego, co poprawia jakość snu. Mocniejsze tabletki dostępne bez recepty zawierają syntetyczną melatoninę, która naturalnie wytwarzana jest w szyszynce. Melatonina jest wskazana jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Istnieją również inne sprawdzone leki na sen jak Noctis Noc, zawierające doksylaminę, która łagodzi delikatne stany pobudzenia nerwowego, ułatwia zasypianie i zapobiega wybudzaniu się w nocy. Nie powinna być jednak stosowana bez konsultacji z lekarzem przez okres dłuższy niż tydzień. 

Jeśli mimo zastosowania powyższych środków bezsenność nas nie opuszcza, powinniśmy udać się do lekarza po leki na receptę: zazwyczaj większość leków stosowanych w depresji i łagodzących nerwicę ma również działanie kojące i uspokajające. Nie należy ich jednak stosować długotrwale: statystyki wykazują, że najskuteczniejszą metodą leczenia chronicznej bezsenności jest połączenie terapii (szczególnie CBT) i odpowiedniej farmakoterapii. Przy czym leki mogą być odstawiane już po paru miesiącach regularnego uczęszczania na terapię. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze