Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u neurologa?

Kobieta z bólem głowy - zdjęcie partnera

Ludzki układ nerwowy koordynuje wszystkie działania organizmu człowieka – odpowiada za odbiór i przetwarzanie bodźców, wprawianie w ruch mięśni i układu szkieletowego czy koordynację pracy wszystkich narządów. Leczeniem schorzeń związanych z układem nerwowym zajmuje się neurolog. Kiedy się do niego zgłosić? Jakie objawy są przesłanką do wizyty u neurologa? Sprawdźmy!

Neurolog – w czym może pomóc?

Układ nerwowy człowieka to złożony system, odpowiadający za kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w ludzkim ciele. Odbiera, przetwarza i rejestruje bodźce zewnętrznych i wewnętrznych. Z uwagi na złożoność układu nerwowego, nierzadko dochodzi do zaburzenia jego pracy objawiającej się wystąpieniem objawów i schorzeń neurologicznych. Niektóre z nich są incydentalne i niegroźne, inne z kolei prowadzą to poważnych chorób i stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Warto zatem zawczasu podjąć interwencję i po wystąpieniu objawów skonsultować się ze specjalistą.

Neurolog zdiagnozuje ewentualne zaburzenia pracy układu nerwowego, które odbijają się na pracy całego organizmu i zaleci odpowiednie postępowanie. Niekiedy jest to pogłębiona diagnostyka, innym razem przepisanie leków lub rekomendacja zmiany stylu życia. Należy mieć jednak na uwadze, że konsultacja neurologiczna nie zawsze jest wystarczająca – często specjalista dopiero kieruje nas na niezbędne badania, w tym również te bardzo specjalistyczne, jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, elektroencefalografia (EEG) czy tomografia emisyjna PET-CT.

Konsultacja neurologiczna – jakie objawy są przesłanką do wizyty?

Choroby i problemy neurologiczne nie zawsze są łatwe do rozpoznania na pierwszy rzut oka, dlatego często wizyta u neurologa jest odkładana w czasie. Zalecamy jednak, by nie bagatelizować żadnych objawów związanych z układem nerwowym . Nawet jeśli nie okażą się one zwiastunem poważnych chorób, to warto umówić się na konsultacje neurologiczne, by zagrożenie zostało ocenione przez specjalistę.

Oto niektóre objawy, które są przesłanką do odbycia konsultacji neurologicznej:
- Regularne lub bardzo intensywne kurcze i drżenie mięśni;
- Znaczące osłabienie siły mięśniowej;
- Nagłe zaburzenia widzenia;
- Silne bóle głowy i innych części ciała;
- Zaburzenia czucia, równowagi i koordynacji ruchowej;
- Utraty przytomności;
- Zaburzenia pamięci;
- Zawroty głowy;
- Szumy uszne.

Neurolog leczy choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, w tym te dotykające mózgu, kręgosłupa czy układu mięśniowego, takie jak: choroba Alzheimera, rwa kulszowa, padaczka, zwyrodnienia kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guz mózgu, pląsawica Huntingtona, choroba Wilsona, choroba Parkinsona, migrena, choroby mięśni. Jeśli zatem masz podejrzenia lub otrzymałeś diagnozę jednej z chorób wymienionych powyżej, warto pozostać pod stałą kontrolą tego specjalisty.

Jak widzisz, zakres kompetencji neurologa jest dość obszerny. Choć zwykle wizyty u tego specjalisty kojarzą nam się z bardzo poważnymi dolegliwościami, niekiedy błahe objawy mogą być przesłanką problemów neurologicznych i podstawą do odbycia konsultacji ze specjalistą.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania