Jakie są korzyści zdrowotne szczypiorku?

chives, by Stoonn/ www.freedigitalphotos.net

Szczypiorek (czosnek szczypiorek) jest to gatunek rośliny z rodziny czosnkowatych, rodziny Allium, warzyw i ziół, która obejmuje również czosnek, szalotkę, cebulę i por. Warzywa cebulowate były uprawiane od wieków nie tylko dla ich charakterystycznych, ostrych smaków, ale także ze względu na ich właściwości lecznicze.

Szczypiorek jest niskokaloryczny i jest bogaty w korzystne składniki pokarmowe, takie jak witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Jedna łyżka posiekanego szczypiorku zawiera 1 kalorię i 0 g tłuszczu, 0 g białka, 0 g węglowodanów, podczas gdy dostarcza 3% dziennej dawki zarówno witaminy A i C. Jedna porcja szczypiorku zawiera także małą ilość witaminy K, kwasu foliowego, choliny, wapnia, magnezu, fosforu i potasu.

Nowotwory:
Warzywa cebulowate były badane w szerokim zakresie w odniesieniu do nowotworów, w szczególności raka jelita grubego i żołądka. Ich dobroczynne i zapobiegawcze efekty w części, są prawdopodobnie spowodowane swoją bogatą zawartością związków siarkoorganicznych. Chociaż dokładny mechanizm, dzięki któremu związki te hamują nowotwory jest nieznany, możliwa hipoteza obejmuje hamowanie wzrostu guza i mutagenezy, oraz zapobieganie tworzenia wolnych rodników.

Rak prostaty:
Wyniki badań opublikowane przez Journal of National Cancer Institute pokazały, że ludzie z najwyższym poziomem spożycia warzyw cebulowatych miały najniższe ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Rak przełyku i żołądka:
Częste spożywanie warzyw cebulowatych takich jak szczypiorek zostało proporcjonalnie odwrotnie powiązane z ryzykiem zachorowania na nowotwór przełyku i żołądka. Kilka sondażowych badań na ludziach wykazało potencjalnie ochronny wpływ spożywania warzyw cebulowatych, jak również donosiło o hamowaniu guza po podaniu związków pochodzących z warzyw cebulowatych w eksperymentach na zwierzętach.

Sen i nastrój:
Cholina znajdująca się w szczypiorku jest ważnym składnikiem odżywczym, który polepsza jakość snu, ruchów mięśni, uczenia się i pamięci. Cholina pomaga utrzymać strukturę błon komórkowych, w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu i zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania