Jakie urządzenia warto mieć w domowej apteczce?

Apteczka - zdjęcie partnera

Pandemia koronawirusa niezwykle mocno wpłynęła na ludzi. Nie tylko uwypukliła różnice pomiędzy osobami, które dbają o zdrowie swoje i swoich najbliższych, a ich przeciwnikami, ale także nauczyła zdrowego podejścia do tematu profilaktyki. W sytuacji ograniczonej dostępności farmaceutyków oraz trudności w dostaniu się do lekarza pierwszego kontaktu często występowała potrzeba domowej pierwszej pomocy i kontrolowania obecnego stanu zdrowia.

Ważna lekcja

Zaopatrzenie domowej apteczki w podstawowe medykamenty, takie jak środki przeciwbólowe, leki łagodzące objawy przeziębienia czy wspierające układ trawienia, stało się konieczne, aby do minimum ograniczyć konsekwencje czekania na wizytę u specjalisty, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Jednak nie tylko leki są niezbędnym elementem domowej apteczki. Proste przyrządy medyczne służące do diagnozowania podstawowych parametrów zdrowotnych w domowych warunkach potrafią uratować życie dzięki możliwości wczesnego wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Udając się do lekarza, warto podać mu dodatkowe wskazówki dotyczące naszego stanu zdrowia poza opisem ogólnego samopoczucia. Informacje o utrzymującej się wysokiej temperaturze, niskiej saturacji czy podwyższonym poziomie glukozy we krwi będą cennymi wskazówkami, które ułatwią postawienie szybkiej i precyzyjnej diagnozy oraz wdrożenie najskuteczniejszego leczenia. Domowe przyrządy medyczne pomagają także w profilaktyce – sprzęty takie jak irygator wskazane są w zapobieganiu chorobom zębów, a tym samym rzadziej są konieczne wizyty u stomatologa. Jakie zatem urządzenia powinny się znaleźć w domowej apteczce, aby jak najskuteczniej wspomagać utrzymanie dobrego zdrowia i szybkie reagowanie na jego pogarszający się stan?

Domowy must have

Od dziecka sprzętem niezmiennie towarzyszącym niemal każdemu jest termometr. Niegdyś stosowane powszechnie szklane termometry rtęciowe były proste w obsłudze, a prawidłowo używane pozwalały na stosowanie ich przez lata. Jednak szklana, delikatna konstrukcja stwarzała ryzyko – mogły ulec pęknięciu, a zawarta w nich rtęć bezpośrednio zagrozić zdrowiu, a nawet życiu. Zostały one zastąpione przez termometry alkoholowe, których budowa oraz metoda działania pozostały takie same. Obecnie na rynku królują proste w użyciu, szybkie i precyzyjne termometry elektroniczne. Pozwalają one na uzyskanie szybkiego odczytu. Popularnym wariantem termometru elektronicznego jest jego bezdotykowa wersja. Niewątpliwą jej zaletą, poza wygodą i szybkością uzyskania wyniku, jest higiena użytkowania. Są to elementy, które mają duże znaczenie w każdym przypadku, jednak zostaną bez wątpienia docenione przez rodziców – mierzenie temperatury małemu dziecku, które nie chce trwać w bezruchu i szybko się niecierpliwi, może stwarzać problemy. Termometr jest podstawowym narzędziem, które powinno znaleźć się w każdym domu.

Kolejną lekcją z czasu pandemii jest to, że pulsoksymetr nie jest przyrządem stosowanym wyłącznie w szpitalu. To urządzenie powinno zagościć w każdej apteczce, gdyż obniżona saturacja nie zawsze daje objawy. Zanim osoba chora poczuje jej efekty, niekiedy może być już za późno. Zatem w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i najbliższych warto zainwestować w dobry sprzęt, który zapewni rzetelny odczyt i pozwoli na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia.

Z kolei osoby zmagające się z wahaniami poziomu glukozy we krwi czy to na skutek cukrzycy, czy też insulinooporności, doskonale znają zasadę działania glukometru oraz korzyści z jego posiadania. Jednak nie tylko u osób dotkniętych chorobami metabolicznymi glukometr jest ważnym elementem apteczki. Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi pozwoli na szybką reakcję w przypadku wystąpienia innych chorób. Wczesne wykrycie tego typu zaburzeń pozwala na wdrożenia skutecznego leczenia i dostosowanie odpowiedniej diety. Zatem kontrola stanu zdrowia jest niezwykle ważna dla utrzymania wysokiego komfortu życia.

Technika w walce z infekcjami

Jeśli jednak mimo wszelkiej wdrożonej profilaktyki sezon przeziębień da o sobie znać, posiadając odpowiednie urządzenia, można z łatwością pokonać chorobę. Sezonowe infekcje dróg oddechowych powodują dyskomfort podczas oddychania czy przyjmowania posiłków. Zatkany nos i drapanie w gardle są niezwykle uciążliwe. Jeśli domowa apteczka zostanie uzupełniona o dobrej jakości inhalator, który pozwoli na nawilżanie przesuszonej śluzówki górnych dróg oddechowych, a także na przyjęcie leków wziewnych, z pewnością ułatwi to pokonanie infekcji i szybszy powrót do zdrowia.

Sprzęty umożliwiające prawidłową diagnostykę w domowym zaciszu to inwestycja w dobre zdrowie.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania