Jedz więcej produktów pełnoziarnistych, aby zmniejszyć ryzyko zgonu oraz ryzyko chorób układu krążenia

zboże, www.pexels.com

Produkty pełnoziarniste stanowią część wielu diet uznawanych za korzystne dla zdrowia - takiej jak np. dieta śródziemnomorska. Ale jakie korzyści zdrowotne oferują produkty pełnoziarniste, same w sobie?

Według nowego badania, spożywanie ich w większej ilości może zmniejszać śmiertelność, zwłaszcza jeśli chodzi o zgony, które wynikają z chorób układu krążenia.

Ziarna składają się z trzech części: okrywy nasiennej (otrąb), zarodków (kiełków) i bielma. W rafinowanych ziarnach zazwyczaj usuwa się otręby i zarodki, a w produktach pełnoziarnistych znajdują się wszystkie 3 elementy. Najczęściej spożywanymi produktami zbożowymi z pełnego ziarna jest mąka pełnoziarnista, chleb razowy pełnoziarnisty, kasza jęczmienna, płatki owsiane i brązowy ryż.

Ogólnie rzecz biorąc, całe ziarna są uważane za lepsze dla zdrowia niż ziarna rafinowane. W ramach zdrowej diety, produkty pełnoziarniste zostały powiązane z obniżonym poziomem cholesterolu we krwi i z utrzymaniem lepszej masy ciała.

"W porównaniu z rafinowanymi węglowodanami, ziarna zbóż zawierają wiele korzystnych składników odżywczych i związków fitochemicznych, które przede wszystkim znajdują się w zewnętrznych warstwach ziarna, które są usuwane podczas procesu mielenia w celu wytworzenia rafinowanych produktów zbożowych" wyjaśniają naukowcy, w tym dr Hongyu Wu, z Harvard School of Public Health w Bostonie.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania