Już nie długo będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego.

heart.jpg

Przerost mięśnia sercowego najczęściej jest obserwowany w lewej komorze serca i nie jest odrębną przypadłością lecz jest to objaw lub konsekwencja inne choroby. Zwiększone obciążenie serca wymusza na nim wzmożoną pracę a tego faktem jest powiększenie się jego komór zwłaszcza lewej.

Jednak można obniżać ryzyko tego powikłania oraz je kontrolować w pewnym stopniu aby nie dopuścić do jego rozwoju. Teraz dodatkowo pojawia się szansa na całkowite odwrócenie procesów patologicznych w sercu nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach. Przerost lewej komory serca jest źródłem pogorszenie się stopnia napełniania serca w fazie rozkurczu a co za tym idzie rozwija się upośledzenie funkcji skurczowej serca. Serce pod wypływem patologii powoli staje się niewydolne i nie jest w stanie pompować do dużego krwioobiegu krwi która ma dostarczać reszcie organizmu potrzebny do życia tlen i odżywcze substancje. Najskuteczniejszymi lekami w przypadku łagodzenia skutków przerostu serca są jak na razie inhibitory ACE jednakże nie są one w skuteczne w każdym przypadku. Naukowcy na całym świcie próbują pracować lek który będzie w stanie nie tylko zatrzymać przerost mięśnia sercowego lecz również odwrócić już powstały proces. Naukowcy z UT Southwestern Medical Center w swoich poszukiwaniach zwrócili się w stronę procesów autofagocytarnych. Istnieją dowody na to iż zmiany zachodzące w sercu które są wynikiem m.in. zbyt wysokiego ciśnienia są związane również z nasilaniem się tego procesu. Testy przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych wskazują jednak iż podawanie inhibitorów HDAC może powodować iż zmiany powstałe w sercu zacną zanikać i się cofać nawet w najbardziej zaawansowanych przypadkach schorzenia.

Naukowcy dodają iż po zmniejszeniu autofagocytozy zostało zauważone na mysich sercach powrót narządów do naturalnego i zdrowego stanu i wielkości. Poza tym zwierzęta odzyskiwały pełną sprawności i wydolność dzięki czemu następowało realne wyleczenie z przerostu mięśnia sercowego. Jednakże wymagane są dalsze test i doświadczenia mimo iż zaobserwowane efekty dają jasną nadzieję na zniwelowanie problemu przerostów mięśnia sercowego.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania