Karmienie dzieci mięsem drobiowym sprawia, że mają większą szanse uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego?

 family, photostock / www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma American Journal of Epidemiology opublikowano wyniki badań naukowców z Harvard School of Public Health, które potwierdziły, że karmienie dzieci mięsem drobiowym sprawia, że mają większą szanse uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego w ich późniejszym życiu.

Rak jelita objawia się bólami brzucha, zmianą częstotliwości wypróżnień, krwawieniem, wzdęciami i brakiem łaknienia, które łatwo zlekceważyć, gdyż choroba ta rozwija się latami.

Nowotwór jelita grubego jest coraz częstszy, a wiele ludzi lekceważy objawy sygnalizujące chorobę do momentu, kiedy nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stanie.

Badanie, które miało ustalić wpływ odżywiania się w młodości na późniejsze zachorowania na nowotwory obejmowało 20 000 kobiet i rozpoczęło się już w latach 90-tych ubiegłego wieku. Oparte jest na szczegółowych notatkach dotyczących sposobu odżywiania się i przyzwyczajeń żywnościowych w dzieciństwie i w okresie dorosłym. Ochotniczki sprawdzano pod względem występowania u nich polipów gruczolakowatych będących 'wstępem' do nowotworu.

Wyniki pokazały, że mięso drobiowe redukuje możliwość zachorowania na raka jelita grubego o 20%., a raka odbytu o 50%.

Naukowcy podkreślają, że ich zdaniem badania, pomimo że uczestniczyły w nich tylko panie, w równym stopniu dotyczą także mężczyzn.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania